Pokud jste se někdy setkali s poškozeným výfukem u svého automobilu, pak jistě víte, jakou dokáže udělat neplechu. Některým možná přijde úsměvné mít chvíli zvuk skutečně výkonného vozu, ovšem po chvíli si člověk přijde jak v traktoru a snaží se prorezivělý, děravý či prostě upadlý komponent výfukového systému opravit či nahradit. To však může u některých modelů vyjít draho a tak se lidé uchylují k řadě nevšedních řešení.
Tlumič výfuku je v podstatě velice jednoduché zařízení, bez kterého dokáže automobil bez problémů fungovat. Po nějaké době však začne jeho absence chybět každému řidiči a na řadu přichází výměna. Samotný tlumič není příliš drahý a pokud jeho výrobu svěříte servisu, pravděpodobně vás to nezruinuje. Někteří lidé jsou však odhodláni ušetřit za každou korunu a tak se snaží zužitkovat co je zrovna po ruce.
Jedním z takových lidí je i Daniel Tillotson, kanadský majitel Subaru WRX, který vede velice humorný YouTube kanál. Daniel se v současnosti snaží svého WRX zbavit, ovšem vzhledem k jeho velice upřímnému (a velice zábavnému) inzerátu se nedivíme, že se mu to ještě nepovedlo.
Snaze o prodej vozu by sice mohl pomoci výrazně hluboký a bublavý zvuk výfuku, ovšem jen za předpokladu, že by byl dílem koncovky. V tomto případě je však zdrojem zajímavého zvuku zcela urezlá koncovka výfuku, která visí pod automobilem silou vůle.
Je vcelku pochopitelné, že do auta na prodej se nikomu nechce investovat velké částky, ovšem Daniel to vzal s co nejmenším možným rozpočtem a klasický tlumič výfuku se rozhodl nahradit tím, co měl zrovna doma po ruce: dvojicí kartonových trubek různých průměrů. izolepou, drátem a stříbrným sprejem. Z nástrojů mu pak pomohla aku-vrtačka, elektrická pila, kleště, nůžky a tužka.
Výroba koncového dílu tlumiče se zkrátka nesla v duchu jednoho českého televizního moderátora, jehož příjmení je současně druhem ovoce, ze kterého se vyrábí například hruškový koláč, hruškový kompot nebo hrušková povidla. Nechceme být ale konkrétní.
Stejně jako produkty známého kutila vypadá i tenhle pokus o výfuk dost pofidérně a první pokus skončí skutečným fiaskem - výfuk totiž nevydrží tlak plynů a odlétne. Po vyztužení konstrukce několika dalšími vrstvami izolepy a opětovné instalaci se však zdá, že výfuk konečně drží. A co je hlavní - plní funkci tlumiče!
Na konci videa je pak několik srovnání zvuku bez tlumiče a s tlumičem vyrobeným z lepenky - rozdíl je markantní. Po prvních pár testovacích pokusech se však řidič nechá unést a vytočí přeplňovaný boxer pod kapotou k omezovači. To už ale výfuk z lepenky opět nevydrží a výroba může začít nanovo.
Pokud by vám ale výfuk upadl například po cestě do Chorvatska, pamatujte si, že stačí najít průměrné papírnictví, kde budou mít trubky z lepenky a kousek obyčejného kartonu. Izolepu a multi-tool by měl každý vozit v autě a víc toho k výrobě při troše štěstí potřebovat nebudete.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.