Automobilka Tesla nedávno ohlásila zhruba týdenní odstávku výroby, díky které by mělo být možné později dosáhnout podstatně rychlejší produkce. Nikdo nevěděl co se má během odstávky dít a co je tak zásadní, že dokáže produkci téměř zdvojnásobit. Tajemství Tesly ovšem odkrylo šest přepravních letadel, které nedávno přiletěla z Evropy.
Podle twitterového příspěvku EV News Daily dorazilo včera na kalifornské letiště šest letadel z německé společnosti Grohmann automation, které podle všeho převáží řadu komponentů pro automatizaci výroby a také několik nových robotů.
Objednávka podobného typu vybavení ze zámoří není ničím neobvyklým, ovšem poněkud zarážející je způsob přepravy. Běžně totiž automobilky nebo velké průmyslové společnosti volí přepravu po moři, které je sice delší, ovšem podstatně levnější. Tesla však zřejmě s ohledem na rychlost a potřebu co nejrychleji znovu obnovit výrobu sáhla po nákladnější letecké přepravě.
Náklad, který v současnosti čeká na letišti na přepravu do Gigafactory, by mohl obsahovat vybavení potřebné pro plné zprovoznění výrobní linky zaměřené na baterie Zone 4. Jakmile bude kompletní, mohla by Tesla rychle dosáhnout výroby až 6000 elektromobilů týdně. Současná výroba je přitom pouze 3000 baterií týdně.
Musk už dříve naznačil, že továrny Gagifactory má problém se dvěma zónami, které jsou zaměřeny na výrobu baterií. Jedna ze zón už byla opravena dříve, takže se předpokládá, že součástky v letadlech by mohl směřovat právě do zbývající zóny 4. Věří se, že zprovoznění těchto zón zaměřených na výrobu baterií by mohlo vyřešit problém s dosažením plné výrobní kapacity Modelu 3.
This is the new production line for battery module Zone 4. Will play a key role in getting from 3000/week to 6000/week for Model 3.
— Elon Musk (@elonmusk) 25. května 2018
Musk navíc nedávno odvážně prohlásil, že produkce Modelu 3 dosáhne ještě v průběhu června zhruba 5 000 kusů týdně. A to dokonce i bez plnohodnotného zprovoznění čtvrté zóny. S jejím zprovozněním bychom se však mohli těšit až na 6000 kusů týdně.
V závěru twitterové konverzace pak ještě Musk prozradil, že Tesly Model 3 s volantem na levé straně dorazí do Evropy a Asie zhruba začátkem příštího roku. Varianta s řízením vpravo pak zhruba v polovině příštího roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?