Automobilka Tesla je v posledních týdnech pod drobnohledem všech médií, za což může zejména její finanční situace. Jakýkoliv podobný incident však opět přitahuje další pozornost, která však není zrovna vítaná. Tesla si zkrátka nemůže dovolit další skandály, které by ji mohly odvést stávající či potencionální investory.
V případě nehody, během které Tesla Model S s aktivovaným autopilotem narazila do hasičské cisterny v rychlosti cca 96.5 km/h, však vyšetřování opět ukázalo, že na vině není systém, ale řidička. Systém Autopilot totiž bývá řadou řidičů mylně považován za plně autonomní systém řízení, ovšem tak to rozhodně není, o čemž se přesvědčila i tato řidička.
Elektromobily Tesla jsou totiž prošpikovány řadou senzorů, které sbírají informace a následně je ukládají do systému, který by se dal nazvat jakousi černou skříňkou. Díky ní je pak možné snadněji identifikovat závady na vozidle, ale samozřejmě také i příčiny dopravních nehod.
V tomto případě se ukázalo, že majitelka vozu na systém Autopilot zkrátka až příliš spoléhala. Podle výpisu dat totiž systém aktivovala často, ale téměř nikdy nenechávala ruce na volantu, jak Tesla doporučuje. Ruce na volant položila vždy až po vyzvání a ihned poté je opět stáhla.
Vyšetřování pak ukázalo, že podobná situace se opakovala i krátce před nehodou. Žena totiž aktivovala systém autopilota a poté se místo řízení začala věnovat svému telefonu. Až krátce před nárazem si všimla, že systémy vozu zřejmě "přehlédly" obrovskou červenou cisternu a její snaha na poslední chvíli zabrzdit vedla k tomu, že si poranila kotník.
Za viníka nehody tak byla označena řidička a policejní seržant Samuel Winkler ve vyšetřovací zprávě dodává: „Řidičům částečně-autonomních vozidel chceme připomenout, že je odpovědností řidiče dávat pozor, jezdit opatrně a mít plno kontrolu nad automobilem."
Ve vyšetřovací zprávě se následně cituje i Tesla, podle které musí řidič sledovat dění na silnici a musí být připraven převzít řízení a provést potřebné korekce. Pokud tak neučiní, může dojít k vážným zraněním i smrti. Autonomním schopnostem vozu se navíc věnuje i uživatelský manuál, který jasně uvádí, kdy by systém měl a neměl být používán.