Letní prázdniny, doba dovolených a vysokých teplot se kvapem blíží a váš automobil by neměla minout pravidelná údržba. Ať už si na ni troufnete sami nebo svěříte svůj vůz do rukou odborníků, měli byste znát, jakým nástrahám je vaše auto v letních měsících vystaveno.
V létě působí na automobil celá řada vlivů, které není radno podceňovat. Tím nejzásadnějším je vysoká venkovní teplota. Proto byste měli mít chladící soustavu v perfektní kondici.
V první řadě je zapotřebí zkontrolovat hladinu chladící kapaliny. My doporučujeme měnit kapalinu každé 2 - 3 roky nebo vždy s výměnou rozvodů a to hlavně proto, aby byla zachována schopnost kapaliny zabraňovat korozi systému.
Zaměřte se také na funkčnost čidla teploty chladící kapaliny, které by mělo vždy sepnout přídavný větrák motoru. To je klíčové hlavně v kolonách a pro městský provoz. Další podstatnou součástkou pro správnou funkci chladící soustavy je termostat, který by měl být rovněž po zimě zkontrolován.
S vysokými teplotami jsou často spojeny i problémy s akumulátory. Snažte se svůj vůz co nejčastěji nechávat ve stínu. To platí zejména na zahraničních dovolených, kde často vídáme auto zaparkovaná v největší výhni. U delších tras můžete také auto šetřit tak, že motor necháte řádně vychladit. Ačkoliv výrobci uvádí, že turbodmychadla jsou dnes již kvalitně chlazena, rozhodně tím nic nezkazíte.
První spuštění klimatizace po zimě, kdy nebyla půl roku zapnutá, může být velmi nepříjemným překvapením. Kromě zápachu mohou při nedostatečné péči nastat i zdravotní komplikace.
Doporučujeme čištění klimatizace před dovolenou, předejdete rýmám a dalším nemocem. Pokud trpíte na alergie, vyměňte i stávající kabinový filtr za filtr určený pro citlivé řidiče a rodiny s dětmi, který zachytává více jak 90 % alergenů. Zkontrolujte si také množství chladivé kapaliny v klimatizaci. Pokud jí máte nedostatek, výrazně se snižuje její výkonnost.
Pokud se opravdu chystáte do zahraničí vozem, vždy důkladně automobil zkontrolujte. Popřemýšlejte i o možnostech vašeho pojištění, případně si sjednejte dodatečné asistenční připojištění. Rozhodně tímto krokem neprohloupíte. Pokud se vám s vozidlem něco stane, jde o výrazně levnější řešení. Často totiž u poruch v zahraničí zjistíte, že je levnější vůz nechat odtáhnout zpět do České republiky, než platit opravu v zahraničí. Některé pojišťovny dokonce nabízejí náhradní vozidlo za velmi zajímavých podmínek.
Pro všechny příklady mějte s sebou základní servisní nářadí. Litr motorového oleje navíc nebo sprej na lepení pneumatik se může také hodit. Nikdy nevíte, na koho narazíte. Třeba budete mít štěstí a s těmito základními věcmi si poradíte sami, nebo vám zadarmo pomůže někdo z místních.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?