Hora Elbrus je s výškou 5642 metrů nad mořem nejvyšší horou Ruska a díky své poloze na hranicích dvou kontinentů je také mnohými považována za nejvyšší horu Evropy. Nás ovšem nezajímá kvůli přírodním krásám, ale spíš kvůli lavinám, neboť jedna z nich nedávno na parkovišti zavalila hned několik automobilů.
Hora Elbrus je úchvatným přírodním monumentem, ovšem stejně jako ostatní vrcholy, i Elbrus občas umí ukázat odvrácenou sílu matky přírody. Na vlastní kůži se o tom mohli přesvědčit svědci drobného sesuvu laviny, která pomalu ale rozhodně zničila hned několik automobilů.
Během incidentu naštěstí nebyl nikdo zraněn, ovšem řada automobilů uvězněných pod lavinou bude nejspíš na odpis. Nejednalo se totiž o žádný prašan, ale o pořádně těžký sníh, který nejdříve několik automobilů pomalu odtlačil a až pak je sevřel.
Jedním z mála přeživších se překvapivě stala modrá Lada, kterou lavina s lehkostí přemístila o několik desítek metrů a nanejvýš ji pomačkala pár plechů. Zkrátka nic, s čím by si ruský kutil vybavený kladivem a kleštěmi neporadil.
Zajímavostí na videu je také sníh zbarvený do oranžové barvy. Nejde přitom o chybu záznamu ani o nečistoty. Na vině je podle všeho jemný prach, který do východní Evropy přivál vítr ze Sahary a Arabské pouště. Některé svahy na východě tak připomínají spíše záběry sci-fi filmů, jak nedávno upozornila BBC a Telegraph.
Obrovským štěstím bylo, že lavina se zastavila v dostatečné vzdálenosti od zástavby a infrastruktury, takže následky nejsou nijak tragické. I tak si ale malý bagr a pár chlapů s lopatama bude muset máknout.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.