Zprávy o včerejší nehodě autonomního vozidla společnosti Uber, které srazilo a usmrtilo neznámou ženu, obletěly během chvíle celý svět. Většina lidí předpokládala, že následky za zabití ponese společnost Uber, nicméně nyní se zdá, že vina možná nebyl na straně autonomního vozidla.
Velitel policie ve městě Tempe (stát Arizona, USA) sdělil zpravodajskému webu San Francisco Chronicle, že podle prvotního vyšetřování se zdá, že společnost Uber a její systém autonomního řízení nenesou na nehodě vinu.
Oběť nehody, devětačtyřicetiletá Elaine Herzberg, měla jít kolem desáté hodiny na chodníku vedle silnice a tlačit kolo naplněné nákupními taškami. Znenadání ale vstoupila do silnice, kde byla sražena Volvem XC90 společnosti Uber, za jehož volantem sice seděl člověk ,nicméně vůz byl v autonomním režimu a cestoval rychlostí 38 mil za hodinu (61 km/h) v zóně, kde je maximální povolená rychlost 35 mil za hodinu (56 km/h).
„Řidič vypověděl, že to bylo jako záblesk, když žena vstoupila před jeho vůz", řekl policejní velitel Sylvia Moir. Podle řidiče bylo „prvním varováním před nehodou samotný zvuk nárazu", tedy situace se udála tak rychle, že nebylo možné reagovat.
Když na místo dorazili záchranáři, sražená žena byla v bezvědomí. Po převozu do nemocnice ale následkům svých zranění podlehla. Stala se tak první známou obětí srážky autonomního vozidla s chodcem.
Policie má k dispozici minimálně dvě videa ze samotného vozu. První snímala dění před automobilem a druhá pak kabinu a řidiče. Podle vyjádření policistů „Je víceméně jasné, že zabránit této nehodě by bylo v každém případě velice obtížné, neboť ženy vstoupila ze stínu přímo do silnice."
Policie sice samotné video nezveřejnila, nicméně podle webu Autoblog bylo místo, kde se nehoda odehrála, velice tmavé a prakticky bez osvětlení. Dobře osvětlený přechod se přitom nacházel zhruba jen 91 metrů od místa nehody. Policisté tak rovnou varovali ostatní chodce, aby raději využívali osvětlené přechod, než aby se vydávali napříč silnicí na špatně osvětlených místech.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?