Je všeobecně známo, že jedno z nejvýkonnějších SUV světa, Jeep Grand Cherokee Trackhawk, ukrývá pod svou kapotou stejný motor, jako klasický Muscle car Dodge Challenger Hellcat. Jak ale dopadne závod mezi dvěma stejně výkonnými vozy s jinou koncepcí? Odpověď na tuhle otázku vás možná překvapí.
Jeep Grand Cherokee Trackhawk způsobil ve světě výkonných SUV skutečnou revoluci, proto se ani nelze divit pokusům, kdy bývá srovnáván s čistokrevnými sportovními vozy jako je například McLaren 570S. V jejich přímém srovnání sice pokaždé vyhrál McLaren, ovšem nikdy to nebylo úplně snadné vítězství.
Možná ještě zajímavější je však srovnání Grand Cherokee Trackhawk s vozem Dodge Challenger Hellcat, se kterým Jeep sdílí 6.2 litrový a kompresorem přeplňovaný motor V8 o výkonu 707 koňských sil. Lidé z HOT ROD Network, kteří měli oba vozy zapůjčené na focení, se proto rozhodli pro zajímavé srovnání.
Kromě klasického sprintu se totiž nejdříve rozhodli zjistit, zda je Jeep skutečně takový praktický drsňák, na jakého si hraje. Připojili k němu proto vlek, na něj naložili Challenger a s touto soupravou se vydali na závodní trať, kde si vyzkoušeli sprint na 1/8 míle cca 201 metrů.
Během prvního závodu se řidiči Jeepu nic nedařilo jak mělo. Během pokusu o aktivaci Launch control přejel startovací čáru, launch control se mu aktivovat nepovedlo a nakonec ještě zaspal, což vedlo k výhře Challengeru. Během druhého závodu se však oba řidiči rozhodli srovnat vozy bez jakýchkoliv pomocníků, jen při jízda s klasickou automatickou převodovkou a zda už Jeep exceloval.
Navzdory jeho horší aerodynamice a vyšší váze se už na začátku počítalo s tím, že by měl být díky pohonu všech kol rychlejší. Naopak Challenger na začátku vždy ztrácel, nicméně ke konci závodu už opět Jeep dotahoval.
Jeep však vyhrál i opakovaný závod a dokázal, že je skutečně neuvěřitelně univerzálním strojem, se kterým se můžete stěhovat skutečně těžká břemena, nebo se můžete cestou z výletu stavit na závodním okruhu a potrápit majitele nadupaných Muscle Cars. Tenhle Jeep se zkrátka povedl.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?