Zanedlouho, přesněji od 5. února, začínají v Čechách jarní prázdniny, které jsou rozděleny postupně do šesti po sobě jdoucích týdnů. Jako první si jarní prázdniny začnou užívat například děti v Praze 1 až 5, stejně jako v Lounech nebo Karviné. Jako poslední pak přijdou řadu děti například v Benešově nebo Chrudimi, kterým prázdniny začínají v týdnu do 18. 3.. Pro motoristy z toho však plyne, že většina tras vedoucích do hor, ať už českýcn nebo zahraničních, bude s největší pravděpodobností pod návalem výletníků. Odborníci z UAMK proto přichystali několik rad, jaká pravidla pro zimní provoz platí v místech, kam čeští turisté míří nejčastěji.
Jarní prázdniny: Cesty do hor
První, co každého motoristu v souvislosti se zimním provozem napadne, je kontrola zimních plášťů. Samotný fakt, že máme obuty zimní pneumatiky, je základem. České zákonodárství dovoluje mít různé druhy jednotně na jedné a druhé nápravě. Což odborníci ÚAMK nepovažují za vhodné. Stejně tak bychom neměli mít na každé nápravě jinak sjetý vzorek. Když už k tomu dojde, volba je jednoznačná – ty s hlubším dezénem umístit dozadu. Testy automotoklubů jednoznačně prokázaly, že se sice prodlužuje o něco brzdná dráha, nicméně ovladatelnost vozu a zvláště v nebezpečných situacích je výrazně lepší.
Zimní pneumatiky: pravidla ve světě a vhodná údržba
Známé pravidlo také říká, že čím více je sjetý vzorek pláště (nové pneu mají asi 8 mm, zákonné minimum pro zimní obutí je 4 mm), tím více se prodlužuje brzdná dráha a ovladatelnost především na sněhu, ledu a podobných situací. Navíc se snadno může stát, že například při jízdě do Rakouska, kde není výjimkou kontrola hloubky dezénu policií, se v případě samotné hranice 4 mm můžete dočkat problémů. Policie „těsnou hranici“ neuzná. Pokračování v cestě pak bude možné až po přezutí vozu. To by se pak jarní prázdniny změnily ve velké trauma.
Jak je to vůbec s povinností používat (buď v určeném období nebo podle situace na silnici) zimní pláště? Z celkem 27 evropských zemí jich 16 zakotvilo tuto povinnost v zákoně, další zimní pneu doporučují a jen 6 států je má za nepovinné. To platí například o Velké Británii, Nizozemsku, Portugalsku, ale trochu překvapivě i o Polsku.
Z povinnosti mít zimní obutí automaticky vyplývá další otázka, a jak vysoký vzorek musejí mít? Pětice zemí považuje za minimální 3 mm: Estonsko, Finsko, Slovensko, Slovinsko a Švédsko. Francie považuje za minimum 3,5 mm. ČR, Chorvatsko, Rakousko a Itálie vyžadují vzorek 4 mm. V posledním ze zmíněných států jsou zimní pláště povinné jen v určitých regionech, ale pokutuje se třeba 1 682 euro použití zimních plášťů v létě).
Musíme ale počítat i s tím, že například Německo přistupuje k této otázce zcela zásadně. V roce 2018 vyrobené vozy a v letošním roce zakoupené nové zimní pneumatiky musí nést označení trojice horských štítů se sněhovou vločkou uprostřed. Tedy, smí se používat výhradně ryze zimní pláště. Nicméně i nadále, až do pololetí 2020 lze jezdit na starších pláštích, například s označením M + S (bláto a sníh).
Při kontrole vozidla před samotnou cestou není na místě opomenout ani změření tlaku v pneu. Správné údaje jsou zapsány jak ve velkém technickém průkazu, tak často na cedulce přilepené na B sloupku, případně u nádrže. V potaz přitom musíme brát i fakt, že po vyjetí z vyhřáté garáže na ulici nám může tlak různě poskakovat. Je tedy na místě měřit vše na ulici. Navíc je potřeba zohlednit, jak moc je auto naložené. Pokud máte věci vyskládané až po strop a na střechách ještě box s dalším nákladem, pak nebude od věci nafouknout pláště na horní povolenou hodnotu.
Zimní výbava na cesty po Evropě
Německo, přes které například Češi míří do západních rakouských Alp, je jednou z těch zemí, kde povinná zimní výbava v případě, že je na silnicích sníh, led nebo námraza, případně se dá tato situace očekávat, nezahrnuje jen zimní pláště.Nezbytnou je také zásoba nemrznoucí směsi do ostřikovačů, což jasně napovídá, že zimní výbava, kterou bychom měli mít sebou na cestu ho hor, je mnohem širší pojem.
Tím základním je nemrznoucí směs do ostřikovačů. V jejím případě odborníci ÚAMK radí volit „o stupeň“ vyšší hodnotu mrznutí směsi než bychom očekávali. Jedeme-li do hor, může v noci opravdu výrazně poklesnout teplota u venku zaparkovaného vozidla. Následně může trvat i několik hodin, než ostřikovače začnou fungovat.
Je také na místě volit kvalitní směsi, neboť u těch lacinějších muže dojít k situaci, kdy se oddělí složka nemrznoucího alkoholu od vody. A to je samozřejmě špatně. Voda totiž po dopadu na sklo začne namrzat a vytvoří mrznoucí šmouhy. Množství směsi, které si přibalíme do zavazadelníku, volíme i podle toho, zda zároveň s oknem ostřikuje soustava i přední světlomety. Spotřeba je v takovém případě zásadně vyšší.
Kontrole před cestou nemá ujít ani ověření stavu nabití akumulátoru, dostatek brzdové kapaliny, kapaliny pro chlazení motoru, motorového oleje. Zkrátka všech kapalin. Ani to ale není vše. Do výbavy dobře připraveného řidiče by mělo patřit koště na delší násadě. Vždyť například i u našich východních sousedů může řidič dostat pokutu za to, že jede se sněhovou „čepicí“ na střeše. Může tím nejen omezit, ale i ohrozit řidiče vzadu.
K nezbytným drobnostem patří dobrá škrabka na sklo, rozmrazovač zámků, případně silikonový olej na těsnění dveří a zavazadelníku atd. Dobré je mít sebou i startovací kabely. Před jejich použitím je ale nezbytné si připomenout správný návod k použití, jinak můžeme udělat více škody než užitku. Od věci není ani lopatka na odházení sněhu. Konec konců například v Bosně a Hercegovině je tato proprieta povinnou výbavou v období od 1. 11. do 15. 4.
Sněhové řetězy? Někde jsou povinné
Samostatnou kapitolou jsou sněhové řetězy. V celkem 9 z 27 evropských zemích jsou součástí povinné výbavy sněhové řetězy. V některých státech je to časově omezeno. Například v Bulharsko předpis platí od 1. listopadu do 31. března. V dalších státech je povinností mít je a použít v konkrétních oblastech či regionech. To platí pro horské oblasti Francie, Španělska, Itálie, místa v Maďarsku nebo Portugalsku.
Samozřejmě, že v závislosti na okamžité povětrnostní situaci v daném místě může být na určitém silničním horském úseku umístěna dočasná značka přikazující použití sněhových řetězů. S tím se lze setkat jak v českých horách, tak zcela běžně v Rakousku, Švýcarsku nebo Itálii. Při vjezdu do takového úseku bez sněhových řetězů, zvláště omezí-li tím řidič provoz, hrozí mu vysoká pokuta i odstavení nebo odtažení vozu.
S možnou nepřízní počasí je při cestě za lyžováním zkrátka třeba počítat a být podle toho vybaven, a to i sněhovými řetězy. Zároveň je nezbytné dodržovat místní předpisy omezující maximální rychlost se sněhovými řetězy. Obvykle jde nejvýše do 50 km/h.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.