Unikátní 52 let starý Shelby GT350? Dochoval se v takřka původním stavu

Shelby GT350
Shelby GT350, foto: Rm Auctions
Antonín Marek , AutoRoad.cz 4. července 2017 11:55 | akt. 4. července 2017 22:02
Sdílej:

Ford Mustang je vozem, který zná snad i největší odpůrce automobilů na světě. Ovšem až s pomocí Carola Shelbyho začaly vznikat na základě těchto vozů skutečné skvosty na silnicích i závodních tratích. A jeden takový jde nyní do dražby až v neskutečně zachovalém stavu.

Podle dochovaných údajů se historie tohoto vozu začala psát 29.6.1965, kdy byl společností Shelby American sestaven. Vůz však nešel okamžitě na trh, ale byl ponechán ve společnosti pro potřeby zaměstnanců. O něco později však i tento kousek odcestoval na autosalon, konkrétně k dealerovi v Kansas City.

Ačkoliv nevíme přesně kdy se prodalo a jak se jmenoval jeho první vlastník, mělo se jednat o armádního důstojníka.V jeho vlastnictví se ovšem zdržel jen pár let a poté putoval do dalších rukou. Až do dnešních dnů tento Shelby vystřídal celkem 7 vlastníků, překvapivé ovšem je, že z cca 80% se jedná o původní vůz tovární vozidlo.

Všechny plechy jsou na voze původní, což dokazují sériová čísla, a nedotčená je i původní barva v odstínu Wimbledon white. Pod kapotou je umístěn původní 4,7 litrový motor V8 o výkonu 289 koní, který je také původní a ve skvělé kondici. Původní je i převodovka, kryty ventilů, brzdový válec, chladič i karburátor.

Oněch 20% věcí, které ve voze nejsou původní, se tak ukrývá v interiéru. Jedná se zejména o nově čalouněné přední sedačky, reprodukci zadního úložného prostoru a reprodukci ukazatele tlaku oleje. Zde však seznam končí a zbytek věcí je opět originální - z roku 1965. Bezpochyby se tak jedná o jeden z nejzachovalejších Mustangů / Shelby na světě.

To se samozřejmě podepíše i na jeho ceně. Aukční společnost RM Auctions sice odhad ceny ještě nezveřejnila, ovšem podle odhadu webu CarBuzz by cena mohla překročit půl milionu dolarů (11,5 milionu Kč).

Stalo se
Novinky ze světa EV
Koncept vozu Tesla Model 3+

Tesla vytře evropským automobilkám zrak. Představí Model 3+ s dojezdem až 800 km

Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.

Testy aut
DS 7 PHEV 300 AWD Edition France

DS 7 PHEV 300 AWD Edition France – šmrncovní plug-in hybrid za zvýhodněnou cenu

Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?

Testy aut
Mercedes-Benz GLB

Test ojetiny: Mercedes-Benz GLB 250 4MATIC – prémiový všeuměl o více než třetinu levněji

Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.