Kromě značek a plných čar na silnici se k zákazu předjíždění vztahuje několik všeobecných pravidel, které by si měl pamatovat opravdu každý. Pokud byste si je chtěli sami zopakovat, nalezli byste je v Zákonu č. 361/2000 Sb. (Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů) pod paragrafem § 17/ 5:
5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1 (Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy)
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem.
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.
Porušením těchto pravidel se dopustíte "Nedovolené předjíždění", což je jeden z nejvážnějších přestupků. Jeho spáchání není možné řešit v blokovém řízení, proto je po spáchání přestupku s řidičem zahájeno správní řízení. V tom pak hrozí pokuta v rozmezí 5.000-10.000 Kč, 7 bodů do karty řidiče a zákaz činnosti řízení motorových vozidel v rozpětí 6 měsíců až jednoho roku.
Značka "Zákaz předjíždění"
Kromě obecně platných zásad může být předjíždění ještě zakázáno pomocí značky "Zákaz předjíždění" nebo "Zákaz předjíždění pro nákladní automobily". Pouze z těchto dvou značek plyne výslovný zákaz předjíždění. Pokud byste je tedy ignorovali, hrozí vám stejný postih, jako v prvním případě, tedy pokuta až 10.000 Kč, 7 bodů a zákaz řízení minimálně na půl roku.
K této značce se ale váže i jedna výjimka. Zákaz se totiž týká pouze předjíždění motorových vozidel, což v praxi znamená, že můžete předjet cyklistu, chodce, povoz, jezdce na zvířeti nebo jiné nemotorové vozidlo. Výjimka se vztahuje i na předjíždění motorek, nesmí ale mít postranní vozík. Tato výjimka se ale nevztahuje na všeobecně platné zákazy podle § 17.
Plná čára/čáry
Plná čára, respektive "vodorovné dopravní značení" ve skutečnosti žádnou značku zákazu předjíždění nepředstavuje.
Jednoduchou plnou čáru řidiči pouze nesmějí přejíždět nebo přesahovat nákladem, pokud to není nutné k objíždění, odbočování mimo pozemní komunikace nebo vjíždění na pozemní komunikace. Dvojitou plnou čáru je pak zakázáno přejíždět nebo přesahovat nákladem s výjimkou objíždění.
Samotné přejetí plné čáry je ale trestáno mnohem mírněji, než "Nedovolené předjíždění". Přejetím plné čáry se totiž dopustíte pouze přestupku kvalifikovaného jako "Jiné porušení povinností", za což vám hrozí bloková pokuta do 2.000 Kč nebo pokuta ve správním řízení v rozmezí 1.500 - 2.500 Kč. Nebude vám však hrozit zákaz činnosti ani žádný bodový postih.
Myslete ale na to, že značka "Zákaz předjíždění" a plná čára/y se často kombinují. A nezapomínejte ani na to, že pokud je plná čára umístěna například před křižovatkou, nepřehlednou zatáčkou, atd. (viz § 17/ 5), jejím přejetím byste se dopustili přestupku "Nedovolené předjíždění" a hrozil by vám vyšší trest.