Vladimír Vošický (Ford)

Daniel Šupa, 1. března 2005, 23:26 Google+

Šéf českého Fordu hovoří nejen o prodeji a praktikách konkurence, ale i o svém vztahu k automobilům.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ford

Ford | foto: Ford Motor Company

Sdílejte článek

Vážený pane řediteli, vítejte u pilotního rozhovoru serveru AUTO NEWS NETWORK s předními osobnostmi českého a zahraničního automobilového světa.

Od okamžiku uvedení nového modelu Fiesty na trh, je jich na silnici jako máku. Co na to srovnání meziročního prodeje a je vedení Fordu spokojeno?
Nová Fiesta je skutečně stále častější jev na našich silnicích, jen v loňském roce se pro ni rozhodlo 2 254 českých zákazníků, což bylo o 20% více, než v roce 2003. Máme samozřejmě radost, že nová Fiesta, která patří mezi nejprostornější malá rodinná auta, si díky špičkové kvalitě, spolehlivosti a bohaté standardní výbavě nachází stále více příznivců. Fiesta mimochodem svou nabídkou vnitřního prostoru a užitnými vlastnostmi nahrazuje českému zákazníkovi někdejší Ford Escort. K prodejcům Fordu přichází stále více zákazníků, kteří se nenechají zlákat vidinou závratných slev na vozy, jež v praxi nabízejí pouze onen pocit z uspořených peněz. Zákazníci Ford Motor Company velmi dobře vědí, že pokud s autem chtějí také jezdit a zažít příjemné chvilky, platí zlaté pravidlo, že úspora na kvalitě a užitných vlastnostech vozu se nevyplácí.

Na stranu druhou, jaké hodláte zavést opatření pro podporu prodeje dnes už legendárního Fordu Transit, který byl sesazen z prvního místa konkurenčním VW Transporter?
Transit je od svého uvedení na český trh jedničkou ve své třídě, a ani VW Transporter to zatím nezměnil, i když to tak může vypadat. Naším cílem pro Transit, ale i jiné modely, je dosahování skutečných prodejních výsledků a oslovování skutečných zákazníků. V loňském roce bylo u některých automobilových značek na českém trhu velmi populární vylepšování prodejních bilancí o virtuální zákazníky. K této praxi Ford Motor Company neměla a nemá důvod. V letošním roce nabíhá jiná metodika sledování prodejních výsledků, a to formou porovnání údajů v Centrálním registru nových vozidel. Očekávám, že po několika měsících testování budou tyto údaje lépe vypovídat o skutečných vítězích v prodeji osobních i užitkových vozů.

Jaký očekáváte vývoj trhu s novými vozy v České republice podle jednotlivých segmentů?
Dle mého názoru se dá předpokládat postupný nárůst celkového trhu s novými automobily (pro letošek očekáváme posílení o cca 7-9 %), s pozvolným přeléváním důrazu z třídy nejmenších vozů (dnes v ČR téměř polovina) do nižší střední třídy (např. Ford Focus, Škoda Octavia, atd).

Ford představí v Ženevě model s vodíkovým pohonem, jak daleko je podle Vás doba, kdy už nebude potřeba benzínu a nafty? A není už GM-Shell v hledání alternativního paliva dále než Ford-BP?
Je nesporné, že doba širšího zapojení alternativních zdrojů energie se blíží a vývoj příslušných technologií nabírá na tempu tak, aby v průběhu příštích 30 až 50 let mohlo dojít k jejich postupnému masovějšímu využití. Která firma je ve vývoji takových technologií nejdále se ukáže až tehdy, kdy nastane éra opravdového masového využívání alternativních zdrojů. Jsem přesvědčen, že Ford Motor Company nebude stát v pozadí.

Rádi bychom nahlédli pod pokličku. Pracují konstruktéři a vývojáři Fordu na nějakém zajímavém a netradičním bezpečnostním nebo jiném systému, případně celém konceptu?
Plně sdílím Vaši touhu nahlédnout pod pokličku vývojářům Ford Motor Company. Účelem této "pokličky" je právě to, aby vývoj mohl probíhat tak, aby jeho výsledky mohly v pravý čas odbornou i spotřebitelskou veřejnost překvapit. Jedno je ale jisté, všechny budoucí produkty budou plně využívat nezměrný potenciál skupiny Ford Motor Company. A první novinářský den právě probíhajícího autosalonu v Ženevě o budoucích plánech Fordu hodně napoví.

Pokud dovolíte, teď z trochu osobní stránky. Jak dlouho jste členem rodiny Ford a usednete někdy do vozu jiného výrobce?
Pro Ford pracuji od roku 1991. Každý dobrý obchodník se snaží vždy důkladně poznat přednosti i nedostatky konkurenční nabídky a porovnat je s vlastnostmi vlastní produkce. Totéž platí i o Fordu, a proto průběžně testuji naše vozy a také vozy konkurence. V poslední době platí, že není vysloveně nepovedených vozů, ale je příjemné moci se znovu a znovu přesvědčit, že současná nabídka vozů s modrým oválem patří k absolutní špičce.

Pokud se tak již nestalo, jaký vůz byste chtěl řídit?
Chtěl bych řídit Aston Martin DB 9.

K jaké skupině řidičů se sám řadíte, ke klidným a rozvážným, a nebo rád proženete Vaše koně pod kapotou?
Rád s rozvahou proženu koně pod kapotou.

Jste fanouškem F1, rallye a nebo spíše golfu? Mrzí vás překvapivé ukončení F1 programu koncernu Ford, prezentovaného týmem Jaguar Racing?
Z motoristických sportů mi je nejbližší rallye, myslím, že s ohledem na podmínky v jakých se závodí, musí být závodní jezdci rallye všestrannější než piloti F1.
Zpravidla mne nemrzí to, co jsem nemohl ovlivnit.

Pane Vošický, děkujeme za zajímavý a podnětný rozhovor, Váš čas i zájem a přejeme hodně úspěchů jak Vám osobně, tak společnosti Ford Motor Company, spol. s r.o., v jejímž čele stojíte.


Foto: Ford Motor Company

Vytisknout

Diskuze: Vladimír Vošický (Ford)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Honda CL500

Honda přichází s novým scramblerem CL500

Monteverdi Berlinetta

Pozapomenuté sportovní vozy díl 7., Monteverdi Berlinetta, V8 Hemi ze Švýcarska

Ilustrační foto

Asociace: Češi loni za ojeté vozy utratili rekordních 192 miliard

Ilustrační foto

Podvodníci lákají na falešné investice a soutěže jménem Škody Auto

Stojan benzínové pumpy

"Pro Česko dobrá zpráva," tvrdí analytik o kompromisu se spalovacími motory

Ford Mustang Mach-E GT

TEST Ford Mustang Mach-E GT – „muscle kára“ na baterky

ford ranger

Ford ukáže hospodaření jinak. Elektromobily v miliardových ztrátách

Hyliko

Toyota bude dodávat moduly palivových článků do nákladních aut

Dodge Challenger SRT Demon 170

Nový Dodge Challenger SRT Demon 170 umí stovku hluboko pod 2 sekundy!

Ilustrační foto

Ostřílený profesionál Andrýsek do čela Tatry

Peugeot 907

Pozapomenuté sportovní vozy díl 6., Peugeot 907 uměl až 360 km/h

Ilustrační foto

Evropská komise vyměkla, ale ekodiktát dál pokračuje

Mercedes-Benz eSprinter

Test Mercedes-Benz eSprinter 312 KAWA: konečně elektromobil, který dává smyl

Ilustrační foto

NEKOMPROMISNĚ, Slovensko půjde proti zákazu spalovacích motorů

Volkswagen Touran

Volkswagen Touran 1.5 TSI Evo2 - skvělé rodinné auto za 850 tisíc

reklama

Doporučujeme

C1

Ženeva: Citroën C1 - podrobnější info

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. TEST Ford Mustang Mach-E GT – „muscle kára“ na baterky

  2. Pozapomenuté sportovní vozy díl 7., Monteverdi Berlinetta, V8 Hemi ze Švýcarska

  3. Asociace: Češi loni za ojeté vozy utratili rekordních 192 miliard

  4. Podvodníci lákají na falešné investice a soutěže jménem Škody Auto

  5. Honda přichází s novým scramblerem CL500

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud