Interiéry automobilů jsou malým prostorem, který je však kompletně obložen plastovými hmotami. V nich jsou užity mnohé materiály, z nichž některé mohou uvolňovat toxické výpary. Stvořit plast vhodný do auta není rozhodně snadné, mimo estetických a komfortních požadavků musí splnit mnohé zatěžkávací zkoušky odolnosti. V létě se na přímém slunci rozžhavuje interiér do velmi vysokých teplot, oproti tomu v zimě mohou plasty ve voze promrznout i na -40 stupňů, jak jsme letos viděli. A ani v jednom z těchto extrémů se nesmí pokřivit, prasknout či jinak se deformovat. Musí také plnit bezpečnostní kritéria, zejména nesmí hořet.
Právě kvůli požárům se do plastů přidávají takzvané zpomalovače hoření, které brání hoření plastu. Potíž je, že mnohé z nich jsou toxické. Americká společnost HealthyStuff.org se zaměřila na bromové zpomalovače hoření, které jsou za relativně nebezpečné pokládány. Testována dále byla přítomnost těžkých kovů, zejména rtuti a olova, a chlóru v několika částech vozu.
Nejlépe si v celém testu vedla nová Honda Civic. Tento vůz byl hodnocen nejnižšími body - 0,46. Vůz je prakticky prost těžkých kovů a poměrně málo je užito také bromových zpomalovačů hoření. Výborně se umístily také vozy Toyota Prius, Honda CR-Z, Nissan Cube, Acury RDX a ZDX, Audi S5, mikrovozy Smart či Toyota Venza. Všechny mají příznivé skóre do 0,8 bodů.
Na druhé straně žebříčku s nejhorším skóre stojí tři vozy. Nejhoršího skóre 3,17 bodů dosáhly vozy Mitsubishi Outlander Sport a Chrysler 200 SC. Jen o pár setin lepší je Kia Soul.
Kompletní výsledky jsou k dispozici zde (v angličtině). Nejprodávanější vozy na tuzemském trhu bohužel testovány nebyly, neboť se v USA obvykle neprodávají.