Jak se zachovat v případě autonehody

ar1, 15. února 2012, 14:33 Google+

I když si tisíckrát řeknete, že přece jezdíte opatrně, drobná autonehoda se může stát i vám. I nehoda, při které nebyl nikdo zraněn a náraz odnesla jen karoserie vašeho auta, je velice nepříjemným a traumatizujícím zážitkem. Přinášíme vám proto několik tipů, jak se zachovat při autonehodě, aby vám pojišťovna bez zbytečných průtahů nahradila škodu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
nehody

nehody | foto: Archiv AutoRoad.cz

Sdílejte článek

Označte místo výstražným trojúhelníkem
Bezprostředně po nehodě zachovejte chladnou hlavu, jste přece pojištěni. Vytáhněte klíčky od zapalování a pro jistotu zkontrolujte, zda nebyl nikdo zraněn a nepotřebuje pomoc. Místo nehody co nejdříve viditelně označte výstražným trojúhelníkem. Jde o vaši bezpečnost, trojúhelník se proto snažte umístit tak, aby byl pro všechny další řidiče dobře viditelný. Pokud je to možné, s auty nijak nemanipulujte a ponechejte je přesně na místě, kde po nehodě stojí.     

Zavolejte asistenční službu
Součástí vašeho povinného ručení je většinou také asistenční služba, nerozpakujte se ji proto použít. Odborně vyškolený pracovník asistenční služby je tu právě proto, aby vám v takových chvílích pomohl a poradil, co v daném okamžiku dělat. „Klienti se nás často ptají, jak přesně postupovat v případě nehody. Vždy odpovídáme stejně: Volejte asistenční službu své pojišťovny. Tam vám přesně sdělí další postup,“ uvedl David Holý, marketingový ředitel portálu ePojisteni.cz, který porovnává nabídky pojištění vozidel většiny českých pojišťoven.  

Snažte se domluvit s dalšími účastníky
Pokud škoda na vozidlech nepřesáhne 100 tisíc korun a nikdo nebyl zraněn, nemusíte k nehodě volat policii. V takovém případě se snažte s dalšími účastníky domluvit, ujasněte si, kdo nehodu zavinil, a vyplňte formulář „Oznámení škodné události“. Ten následně viník nehody předá své pojišťovně. Pokud formulář nemáte, zaznamenejte na čistý papír datum, čas a průběh nehody, informace o poškození vozidel, čísla pojistek a poznávací značky všech účastníků. Může se také stát, že se viník bude snažit z místa nehody ujet. V takovém případě si zkuste zapamatovat SPZ jeho automobilu a neprodleně volejte policii.  

Zajistěte si svědky, hodí se i fotografie
Pokud existují svědci nehody, poznamenejte si jejich kontaktní údaje a telefonní číslo. Svědectví třetí strany může být užitečné v případných sporech a dalších nejasnostech. Pokud je to možné, snažte se také poškozená vozidla vyfotografovat, a to jak detaily poškození auta, tak i celkové pohledy na místo nehody. Předpokládáte-li, že škoda na některém z vozidel bude vyšší než 100 tisíc korun, nebo došlo k poškození okolních dopravních značek či svodidel, volejte policii, která nehodu vyšetří a zaprotokoluje.

Nepodceňte pojištění a buďte féroví
Při dopravní nehodě nezamlčujte žádná důležitá fakta a informace. Vždy je nutné přesně určit, kdo nehodu zavinil, a pokud máte na nehodě svůj díl odpovědnosti, přiznejte jej. Při jejím šetření totiž většinou pravda vyjde stejně najevo, navíc při nejasnostech by mohla vaše pojišťovna snížit pojistné plnění. Podcenit byste neměli ani samotné pojištění. „Nejlevnější povinná ručení například nemusí zahrnovat asistenční službu, jiná naopak obsahují i pojištění právní ochrany, nebo úrazové připojištění řidiče. A to se vždy hodí,“ dodává David Holý z portálu ePojisteni.cz.

Vytisknout

Diskuze: Jak se zachovat v případě autonehody

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

reklama

Doporučujeme

V40

Volvo V40 naznačeno na prvním snímku

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud