Formule 1 vždy byly výkladní skříní motoristického sportu a autoprůmyslu celkově. Dokáží se však i dnes rovnat s těmi nejlepšími?
Stále přísnější pravidla ve Formuli 1 jsou předmětem neustávajících debat, ve kterých mnozí říkají, že motoristická soutěž číslo 1 ztrácí své technické kouzlo.
Oproti tomu na silnicích není výkon motoru, systém pohonu či zpřevodování nikterak limitován. Nemůže se tedy přeci jenom stát to, že by okruhový speciál byl některým ze silničních vozů poražen?
Demonstroval to tým Lotus. A výsledek se dá právě vzhledem k původci tak nějak očekávat. Speciály Formule 1 totiž mají kolem 800 koní, což dnes již mnohé sporťáky umějí překonat, avšak jejich hmotnost je minimalistických 600 kilo. Tomu se mohou sériové vozy rovnat jen stěží. Při zrychlení z nuly na 300 km/h již nepomůže ani výhoda pohonu všech kol u Bugatti Veyron.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?