Automobilka BMW sa rozhodla pre spoluprácu s organizáciou NASA. Áno, s organizáciou, ktorá posiela ľudí do vesmíru. Čo ale môže byť spoločným vývojom? No predsa EfficientDynamics 2. generácie. Úspora paliva je na prvom mieste.
Okrem systému Stop and Start a alternátoru, ktorý sa odpája pri zábere a pripája pri brzdení nám tu bude pomáhať termoelektrický generátor.
O čo ide? Tento generátor by mal zachytiť energiu v podobe tepla z výfukového potrubia a potom ju vrátiť späť do automobilu, kde má napájať klimatizáciu, palubné prístroje a podobne. No toto, čo už sa dnes nevymyslí pre pár % spotreby.
Okrem toho budú nové modely spolupracovať s novou 8-stupňovou prevodovkou, ktorá nahradí súčasnú 7-stupňovú. Prvé modely by sa mali objaviť v priebehu 5-tich rokov, nič nenasvedčuje tomu, že by to malo zvýšiť cenu automobilu.
V loňském roce jsme si do testu vzali hned několik lehce ojetých SUV z prémiového segmentu. Začalo to s Audi Q5, BMW X3 a minulý týden jsme přidali do party Volvo XC60. Vyzkoušeli jsme i aktuální generaci Lexusu NX. Bylo tedy na čase sáhnout také po Mercedesu GLC a zjistit, kdo je skutečným králem této třídy.
Oblíbené středně velké SUV ze světa prémiových značek, které má rozhodně co nabídnout. Volvo XC60 boduje designem, bezpečností i univerzálností, ale ne všechno je zlato, co se třpytí. Dobrou zprávou je, že dnes se dá pořídit za velmi zajímavé peníze, díky čemuž jde o překvapivě dostupné a velmi univerzální auto pro široké spektrum zákazníků.