Žádný zákon neudává řidiči povinnost pokutu okamžitě zaplatit bez nároku na odvolání. Pokud si nejste svým přestupkem jisti, můžete pokutu odmítnout. V takové chvíli bude váš případ předán správnímu řízení.
Pak si vás pozvou na ústní projednání nebo ve vašem případu rozhodnou na tzv. zkráceném řízení na úřadě s rozšířenou působností. Proti takovému rozhodnutí se můžete odvolat do 15 dnů a pokud tak učiníte, následuje výše zmíněné ústnímu projednání, kde se k celé záležitosti vyjádříte.
Úřad bude mít povinnost dohledat proti vám důkazy, jako je například doklad o překročení rychlosti, fotografie pořízená semaforem, jak přejíždíte na červenou ( u nás zatím většina semaforů tímto systémem není vybavena) a další. Po celou dobu vyšetřování se na vás vztahuje presumpce nevinny - tzn. dokud vám nedokáží opak, přestupku jste se nedopustili a jste nevinní. Přitom důkazní břemeno je na straně správního orgánu.
To znamená, že vy nejste povinni dokazovat svoji nevinnu, ačkoliv je vždy lepší, když máte například svědka. Naopak vinnu vám musí dokázat pracovníci úřadu, pokud se jim to nepodaří, vyhrajete řízení a vyhnete se pokutě. V opačném případě nejenže pokutu stejně zaplatíte, ale musíte také ještě uhradit poplatek za správní řízení, který činí 1 000 Kč. Tato povinnost uhradit poplatek platí skutečně jen v případě, že byste řízení prohráli.
Pokud nebudete ani s výsledkem správního řízení spokojeni, můžete se odvolat k odvolacímu orgánu - to je krajský úřad nebo Ministerstvo dopravy v Praze. V případě nespokojnosti s rozhodnutí tohoto orgánu se ještě můžete odvolat k soudu, ale na tento případ se vztahují už soudní poplatky a nutné výdaje například za právníky. V takové chvíli se vám už asi ale vyplatí pokutu zaplatit.