„Čeští zákazníci si i v důsledku malé státní podpory elektromobility ve srovnání s vyspělými zeměmi trnitě hledají cestu k oblibě těchto bezemisních dopravních prostředků. Věříme, že se situace i u nás začne obracet k lepšímu. Podle průzkumu poradenské společnosti EY se 40 % firem zajímá o ekologický dopad svého vozového parku a 20 % je ochotno akceptovat vyšší ceny za elektromobily s nižším dopadem na životní prostředí,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA. Jak dále doplnila: „Již nyní financujeme nákup každého čtvrtého elektromobilu v ČR. S rostoucím zájmem firemních klientů a plánovanou státní podporou poroste i příspěvek našich členů při přechodu na bezemisní dopravu.“
Hlavním produktem, který využívají klienti finančních společností ČLFA k financování nákupu nových elektromobilů, je podnikatelský úvěr (54 %). Na operativní leasing připadá 39 %, zbytek tvoří finanční leasing (2 %) a spotřebitelské úvěry, které se podílejí na financování elektromobilů 5 %.
Zvýhodnění nestačí, dotace ke koupi dotlačí...
ČLFA vítá daňová zvýhodnění k podpoře elektromobility obsažená ve vládním konsolidačním balíčku, zejména prodloužení mimořádných odpisů u bezemisních vozidel pro dalších 5 let nebo nižší zdanění soukromého užívání služebního bezemisního automobilu pro zaměstnance v úrovni 0,25 % vstupní ceny vozidla a předpokládá, že Česká republika postoupí i v přípravě podpory prodejů ekologických vozidel. Věří, že stát, například i po vzoru Polska, přistoupí časem i k finanční podpoře domácností při nákupu elektromobilů.