Ať se nám to líbí nebo ne, až bezmála třetinu nákladů na dovolenou, pokud cestujeme vozem po Evropě, padne na samotnou cestu – tedy dálniční známky nebo mýtné, či pohonné hmoty. Přirozeně nás tedy před dovolenou a výběrem konkrétního cíle zajímá, kam je lacinější zamířit. Jak je to tedy? Cesty, do kterých zemí se českému motoristovi více prodraží a naopak? Odborníci ÚAMK přinášejí zajímavý přehled.
Letními bestsellery českých motorizovaných turistů jsou: Chorvatsko, Itálie a Slovensko. Začneme cenami pohonných hmot. S tím, že po cestě tam budeme pro zjednodušení kalkulovat s českými cenami, zpět pak z dané země a budeme mluvit o ceně nafty.
V Chorvatsku zamíříme do „české destinace“ Makarská, kam motoristu z Prahy čeká vzdálenost 1 151 km. Podle mezinárodního zdroje je průměrná cena 1 l nafty v ČR 1,20 eur, tedy 30,6 Kč. Při průměrné spotřebě 7 l/100 km nás vyjde cesta tam na 2 463 Kč. Zpět to při průměrné ceně 10,2 kuna za 1 l vyjde na 2 873 Kč. Celkem: 5 337 Kč.
V Itálii přitahuje Bibione s jeho vyhlášenými plážemi, vzdálené zhruba 760 km. Tam to tedy bude za 2 249 Kč, zpět za 2 812 Kč, celkem za 5 061 Kč.
Na Slovensko, například do Popradu v Tatrách, to má český turista 555 kilometrů, a tedy směrem tam ho cesta vyjde na 1 178 Kč, zpět 1 220 Kč, celkem na 2 399 Kč. Z tohoto jednoduchého výpočtu vyjde, že návštěva Slovenska bude za půlku toho, co letní dovolená v dalších dvou nejnavštěvovanějších zemích českými motoristy. Samozřejmě, že ještě musíme připočítat dálniční známky anebo platby za mýtné při cestě do zmiňovaných států.
Rakouská dálniční 10denní známka oba cestovatele vyjde stejně – asi na 250 Kč, slovinská 7denní pak cestovatele do Makarské navíc 480 Kč. Ovšem zdánlivou výhodnost cesty do Itálie zhatí ceny mýtného na tamních dálnicích, které jsou zhruba o 70 Kč za každých 100 km vyšší než pro motoristu mířícího do Makarské. Výsledek? I Při kratší vzdálenosti cesty do Bibione, budou náklady na návštěvu tohoto místa ze tří možností (Chorvatsko, Itálie, Slovensko) nejvyšší. Ne zásadně, ale rozhodně o pár tisíc korun. Následuje volba Makarské a cenovým „trhákem“ je návštěva slovenských Tater, kdy za dálniční známku u východních sousedů zaplatíte 255 Kč.
A jak jsou na tom, pokud jde o ceny dálničních známek nejdražší a nejlevnější letní destinace v celé Evropě? Nejvíce, navíc jen za 7denní známku zaplatíte ve Slovinsku (asi 480 Kč), pokud nepočítáme Švýcarsko, které má výhradně roční etiketu za 1 150 Kč. Následující Česko (310 Kč), Slovensko (255 Kč), Rakousko (250 Kč)… Pro zajímavost doplňme, že například v Bulharsku motorista zaplatí za týdenní vinětu 200 Kč a naopak v Rumunsku jen 77 Kč.
V zemích, kde se platí podle průjezdu počtu kilometrů na mýtnicích, v průměru zaplatíte za 100 km nejvíce ve Španělsku (240 Kč) a stejně, tedy 230 Kč v Itálii a Francii. V Chorvatsku naproti tomu v průměru asi 160 Kč za 100 km jízdy. Samozřejmě, že máte šanci ušetřit, a to vydat se do zemí jako je Německo nebo Lucembursko, kde se za jízdu po dálnicích neplatí.
Druhou vysokou položkou je platba za pohonné hmoty. Tak ty v Evropě vyšplhaly zřejmě nejvýše ve Švédsku, a to na průměrných 42,4 Kč za litr nafty. Na zhruba 37 Kč se dostaly i ceny v Belgii, Dánsku, Finsku, Nizozemsku a o něco málo výše i v Itálii. Naopak pod české ceny lehce nad 31 Kč se prakticky nedostanete, pokud opět pomineme například Ukrajinu, Litvu nebo Moldavsko. Jedinou výjimkou v centrální Evropě je Polsko s průměrnou cenou 30,6 Kč.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.