Když se řekne „Bohemka“, většině fanoušků se vybaví především současné vozy a posádky seriálu mistrovství České republiky. Bohemia Rally Mladá Boleslav má ale několik dalších tváří, které jsou nedílnou součástí tohoto populárního podniku.
Bohemia Rally Mladá Boleslav. Mistrovství ČR v automobilových soutěžích současných vozidel je pochopitelně prioritní částí celotýdenního programu. „Tím to všechno před mnoha lety začalo, sekundární aktivity přišly později a snažíme se je nadále rozšiřovat. Ale mistrovství republiky v automobilových soutěžích bude vždy pilířem našich aktivit. Nadcházející ročník je rozdělen do dvou etap s celkovou délkou rychlostních zkoušek 158 kilometrů,“ říká ředitel soutěže Petr Pavlát.
Bohemia Historic Mladá Boleslav. Součást mistrovství ČR v rally historických vozidel. „Skupina historiků je už řadu let nedílnou součástí Bohemky a zájem o ni stále stoupá. Je skvělé, že mohou diváci vidět v závodním tempu vozy, které psaly historii tohoto krásného sportu. Navíc jejich projev na trati je velmi atraktivní, nejsou tak sofistikované jako dnešní speciály.“
Bohemia Group B Mladá Boleslav. Demonstrační jízdy historických soutěžních vozidel bez měření času. „Tato skupina zahrnuje vozy, které se z nějakých důvodů nedají zařadit do mistrovství republiky historických vozidel. Účelem je možnost ukázat tyto speciály široké divácké veřejnosti. Z bezpečnostních důvodů se u těchto demonstračních jízd neměří čas.“
Bohemia Eco Energy Regularity. Mezinárodní pohár pořadatele s oficiálním názvem ČeskoSlovenská trofej elektromobility. „Někdo je miluje, někdo je nenávidí, ale elektroauta jsou nedílnou součástí této doby. Nejsou to typické závody, ale jízda pravidelnosti po krásných silničkách kraje Bohemia Rally. Posádky absolvují celkem 478 kilometrů ve čtyřech sekcích.“
Bohemia E-sport Virtual Rally. Jak už název napovídá, tato součást Bohemky je virtuální a přihlásit se do ní může každý. „Virtuální závody prodělaly obrovský vzestup během pandemického období a jsou velmi populární. E-Bohemka se jede na oblíbené platformě RBR a doma u obrazovky se můžete utkat se svými virtuálními soupeři například na rychlostní zkoušce v Sosnové, Hrádku, Šumburku nebo Krásné.“
Bohemia Veteran Mladá Boleslav. Závod veteránů, kde nerozhoduje čas, ale správné projetí trasy podle šipkového itineráře. „Vyhrává posádka s nejnižším počtem trestných bodů, které jsou přidělovány z rozdílu kilometráže mezi ideálně projetou tratí a skutečným nájezdem. Posádky veteránů zavede itinerář na legendární tratě Rally Bohemia a Rally Škoda.“
RC Rally Mladá Boleslav. Předposlední částí letošního nabitého programu je společný závod RC šampionátů Czech Rally Championship, Safari Cup a Cirus Cup. „Příznivci RC aut se mohou přihlásit nebo jen podívat na závody těchto modelů, a to v sobotu na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. Závodit se bude celý den v několika kategoriích.“
Dětský den Bohemia Rally Mladá Boleslav. Pořadatelé myslí také na děti z Mladé Boleslavi a okolí. Pro ně je přichystán dětský den. „Ten bude probíhat v neděli 3. července od 14:00 do 18:00 hodin na Staroměstském náměstí,“ popisuje krátce všechny plánované akce Petr Pavlát.
Doprovodné akce začínají už 1. července, hlavní program 49. ročníku Bohemia Rally Mladá Boleslav je situován od 8. do 10. července.
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.
Toyota odhalila šestou generaci svého úspěšného SUV RAV4. Vizuálně navazuje na dosavadní model, ale uvnitř přináší výrazné technologické novinky. Hybrid i plug-in hybrid slibují vyšší výkon, inteligentní využití energie podle trasy v navigaci a posun k softwarově definovanému vozu.