Solidní bodový vstup do šampionátu

Prokop, Martin - Tománek, Jan
Prokop, Martin - Tománek, Jan, foto: www.martinprokop.com
Tomáš Urban 4. února 2009 08:24
Sdílej:

Osm mistrovských bodů si z Irské rally, úvodního podniku juniorského šampionátu, odváží posádka Czech National Teamu Martin Prokop – Jan Tománek.

V hodnocení JWRC se musela sklonit pouze před Němcem Aaronem Burkartem.

Vývoj juniorského šampionátu v mnohém ovlivnil úvod soutěže a následně závěr druhého dne, kdy těžce havaroval Holanďan Weijs. V závěrečné etapě tak vzhledem k časovým rozdílům nebylo příliš o co bojovat, každý spíše vyčkával na případnou chybu nejbližšího konkurenta. Martin Prokop s Janem Tománkem zajeli v průběhu dne pět druhých časů. Hvězdou etapy však nebyl lídr Burkart, ale další Holanďan Abbring, dohánějící ztrátu po výpadku z prvního dne. 

„Dnes se konečně umoudřilo počasí. Tak jsem si to nějak před závodem představoval. Bylo trochu mrazivo, spíše polosucho, takže cesty byly mnohem čitelnější. Pokud by tak bylo celý víkend, určitě to mohly být hezčí závody. Ale pomýšlet dnes na útok nemělo smysl, proto jsme se soustředili na zdárné dokončení závodu,“ popsal průběh závěru Irské rally Martin Prokop.

V absolutní klasifikaci obsadila česká posádka sedmnácté místo, mezi juniory skončila druhá.

„Určitě v týmu panuje spokojenost. V předchozích letech jsem z úvodních závodů vyšel většinou naprázdno, loni jsem v Mexiku bodově paběrkoval. Mohu být sice zklamaný, že se nevyhrálo, ale špatně jsem do závodu vstoupil a dále už nebylo možné prát se o první místo. Pro další vývoj šampionátu je to však výtečná výchozí pozice,“ řekl v cíli jihlavský pilot.

 Poslední etapa naplno naznačila předpokládaný vzestup vozů specifikace R3, na dalších závodech již zasáhnou do bojů o přední příčky i další potenciální favorité Polák Kosciuszko a Ital Bettega.

„Rychlost Renaultů R3 naznačil už závěr loňské sezony. A právě Bettega se shodným vozem nám určitě nic nedá zadarmo. Rovněž musíme počítat s továrními vozy Suzuki Sport Europe. Větší obavy než s Burkarta mám však s Kosciuszka. Je velmi rychlý a určitě to s ním bude hodně těžké. Burkarta je těžké soudit, ale v minulosti nebyl na šotolině nikdy příliš rychlý. Ale i při relativně menší konkurenci bude opět platit, že když budeš chtít vyhrát, budeš musel jet na maximum a místy i riskovat. Na druhou stranu se na takové souboje těším,“ odhaduje Martin Prokop.

 Posádka týmu Jipocar Racing Martin Prokop – Jan Tománek se za čtrnáct dní objeví v Norsku (PCWRC), o další juniorské body bude bojovat na Kypru, který nabídne směsici asfaltových i šotolinových tratí.

 Rally Ireland - JWRC

1. Burkart - Kölbach (D – Suzuki Swift S1600)   3:16:41.5

2. Prokop - Tománek (CZ – Citroën C2 S1600)   + 47.3

3. Bertolotti - Celestini (I – Suzuki Swift S1600)   + 9:00.1

4. Y. Bonato - Boulloud (F – Suzuki Swift S1600)   + 13:06.2

5. Abbring - Mombaerts (NL/B – Renault Clio R3)   + 17:38.0

6. Griotti – C. Bonato (I – Renault Clio R3)   + 27:08.4

 Průběžné pořadí JWRC: Burkart 10, Prokop 8, Bertolotti 6, Bonato 5, Abbring 4

 

Stalo se
Testy aut
DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI

DLOUHODOBÝ TEST: DS 7 Pallas 1,5 BlueHDI – prémiové SUV s dieselem za 950 tisíc

Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?

Novinky
Tesla Cybertrack

Musk pod palbou: Tesla Cybertruck má "svolávačku" kvůli konstrukční vadě a čelí vlně útoků na auta i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

Novinky ze světa EV
Elektrický Renault 5 Turbo 3E

ODHALEN Renault 5 Turbo 3E: Legenda se vrací, nyní jako "nejbrutálnější" elektromobil + VIDEO

Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.

Zajímavosti
Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond v Grand Tour.

Parta z Top Gearu se vrací! Trio Clarkson, Hammond a May bude v novém pořadu

Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.