Společnost Fiat Chrysler Automobiles dostala v posledních testech Eruo NCAP pořádně studenou sprchu. Letitý byť stále populární Fiat Panda bohužel nedosáhl ani na jednu hvězdu, naopak zcela nový Jeep Wrangler skončil jen u jedné. U obou vozů je přitom hlavní příčinou jejich absence moderních asistenčních bezpečnostních systémů.
Začněme u černé ovce posledních testů Euro NCAP, kterou se stal Fiat Panda. Když byl naposledy testován v roce 2011, odnesl si hodnocení čtyř hvězdiček. Od té doby se však parametry testů Euro NCAP výrazně zpřísnily a malý italský vůz tak naprosto propadl. Podobný případ jsme přitom již v minulém roce mohli vidět u modelu Punto.
Největším problémem byly již tradičně bezpečnostní asistenční systémy. V tomto směru nabízí Panda pouze upozornění na zapnutí bezpečnostních pásů, což je ovšem dle dnešních standardů Euro NCAP naprosto nedostačující a v „závodu o bezpečnost ho tak konkurenční supermini naprosto převálcovaly," jak Autoevolution cituje závěrečnou zprávu.
Mnohem větším zklamáním se však ukázaly testy zcela nového Jeepu Wrangler, který se představil teprve letos. I v jeho případě však hrály největší roli na tristním výsledku bezpečnostní asistenční systémy, ze kterých mohl Wrangler nabídnout jen připomenutí bezpečnostních pásů a řidičem nastavovaný omezovač rychlosti. S jednou hvězdou přitom Wrangler v otázce bezpečnosti nemůže ostatním novinkám ve své skupině konkurovat.
„Je skutečně znepokojující vidět zcela nový vůz na trhu, který v roce 2018 nenabízí systém autonomního brzdění nebo asistent pro udržení v pruhu. Je nejvyšší čas, abychom viděli produkt z produkce Fiat-Chrysler, který nabídne takovou bezpečnost, s jakou se bude moci postavit svým rivalům," uvedl dle Autoevolution Michiel van Ratingen, Generální tajemník Euro NCAP.
Během posledního testování Euro NCAP jsme se dočkali i výsledků z testů Audi Q3, BMW X5, Hyundai Santa Fe, Jaguar I-Pace, Peugeot 508 a vozů Volvo V60 a S60. Všechny tyto vozy přitom dostaly maximální počet hvězdiček, i když u některých měli experti také poznámky.
Například u BMW X5 se v případě nepřímého čelního střetu nenafoukl kolenní airbag tak, jak by měl. Podobný problém se přitom již dříve vyskytl u BMW řady 5 G30 v roce 2017. U Hyundai Santa Fe vybavených střešním panoramatickým oknem mohlo dojít k poškození okenních airbagů, ovšem automobilka na tento problém již dříve reagovala, u nových vozů vše upravila a na již vyrobená vozidla s daným problémem vyhlásila svolávací akci.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?