Už čtyři roky vyhlašuje americký časopis Fortune žebříček firem, které nejvíce mění svět k lepšímu. Už potřetí se v něm umístila i Toyota, letos získala 31. místo z 57 oceněných podniků. Hlavním heslem tohoto žebříčku přitom je “daří se jim, protože konají dobro”.
Každoročně žebříček vyzdvihuje největší světové inovátory, kteří se nejen zasloužili o pokrok ve svém oboru, ale zároveň se snaží řešit největší společenské a environmentální problémy. Toyota i letos zůstává jedinou automobilovou firmou, která byla na seznam zařazena více než jednou. V žebříčku se umístila díky svým robotům.
„Roboti Toyoty nabízí mnohem víc než obsluhu výrobní linky. Pomáhají starším a hendikepovaným lidem. Automobilka vytvořila systém, jenž vrací lidem po mozkové mrtvici možnost znovu se naučit chodit. V poslední době také investovala do izraelské firmy Intuition Robotics, jejíž roboti připomínají starším lidem třeba to, že je čas si vzít léky,“ zdůvodnila redakce časopisu svoji volbu. Toyota rozvíjí i program Human Support Robots, v němž vytváří stroje, které budou nemocným a hendikepovaným pomáhat zvládnout každodenní domácí práce.
„Jako jeden z největších světových výrobců aut si můžeme dovolit soustředit se také na produkty a služby, které rozšíří možnosti mobility od tradičních dopravních prostředků po řešení usnadňující lidem pohyb, bez ohledu na výzvy, kterým čelí,” říká Jim Lentz z CEO Toyota Motor North America.
Žebříček sestavila redakce magazínu Fortune a jeho partneři – mezinárodní organizace Shared Value Initiative a profesor Michael E. Porter z Harvard Business School. Firmy byly hodnoceny podle tří kritérií: měřitelného společenského vlivu, obchodních výsledků a úrovně inovativnosti.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?