Před čtyřiceti lety představila automobilka Mercedes-Benz novinku, která zásadním způsobem ovlivnila bezpečnost automobilů a celkově silniční dopravy. Systém ukrytý pod zkratkou ABS za ty roky prošel řadou změn a úprav, již během prvního představení však způsobil patřičný rozruch.
Systém ABS, výsledek společné práce automobilky Mercedes-Benz a technologického gigantu Bosch, byl veřejnosti představen od 22. do 25. srpna roku 1978. Vůbec prvním produkčním vozem, který byl tímto bezpečnostním asistentem vybaven, se stal ještě koncem téhož roku Mercedes-Benz třídy S, W116.
A v čem byl systém ABS tak přelomový? Dnes tuto situaci patrně již nikdo nezná, v minulosti však představovalo krizové brzdění velké riziko ztráty kontroly nad vozem - a to zejména na kluzkém povrchu. Příchod ABS však znamenal velký skok kupředu v oboru bezpečnosti aut a současně představoval jeden ze začátků éry digitálních technologií v našich vozech.
Jak totiž před lety uveřejnil Mercedes ve své zprávě: „Protiblokovací brzdový systém využívá počítač, který monitoruje změny v rychlosti otáčení každého kola během brzdění. Pokud se ale kolo zastaví příliš rychle (jako například při brzdění na mokrém povrchu), automaticky dojde k povolení brzd, což předchází zablokování řízení. Po chvíli počítač opět začne brzdit a v momentě rizika zablokování řízení opět okolo povolí. A takto pokračuje celý proces a to hned několikrát během sekundy.
Může to znít komplikovaně, ve skutečnosti však ABS přineslo naprostý zvrat v řízení na mokrém, zledovatělém či jinak kluzkém podkladu. Řidiči si mohli dovolit cestovat rychleji, neboť se již nemuseli bát prudce šlápnout na brzdu. Díky této novince odpadly starosti se zablokováním kol a řidič mohl svůj vůz ovládat dokud to jen šlo.
Trvalo jen dva roky, než Mercedes zařadil systém ABS do všech svých osobních modelů a v roce 1981 se dostaly na řadu dokonce i užitkové modely. Od roku 1992 pak mají všechny Mercedesy systém ABS zahrnut v základní výbavě.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.