Prezident Donald Trump je jedním z nestřeženějších lidí na světě, což dokonale ilustruje jeho prezidentská kolona, která ho doprovází na cestách doma i v zahraničí. Peloton několika desítek vozidel je dokonalou demonstrací síly, která na sebe vždy strhávala pozornost. Její podoba je navíc poměrně známá, takže kdykoliv se objeví nový stroj, vyrojí se celá řada otázek.
Kolona amerického prezidenta je vždy nepřehlédnutelným procesím, které už novináři z celého světa několikrát důkladně zdokumentovali a popsali i jednotlivá vozidla. Ta během let procházejí pravidelnou modernizací, ovšem již poměrně dlouhou dobu sestává kolona ze stále těch samých vozidel. Tedy až donedávna.
Koncem tohoto týdne se totiž v prezidentské koloně, která zrovna směřovala do Kapitolu Spojených států amerických (Washington D.C.) objevil nový kousek, který vypadá skutečně zlověstně. Jeho základem se stal těžký pick-up Ford F350, který však prošel přestavbou a nyní nabízí šest dveří. Největší pozornost se však vztahuje k zvláštní leskle černé kopuli na střeše, která vyvolává řadu otázek.
Stroj se objevil na několika videích, ovšem nejlepší pohled na něj přinesl prostřednictvím Twitteru až Steve Herman, šéf zpravodajského kanálu VOA News. Ten byl schopen pořídit jednu fotografii zblízka v době, kdy prezident Trump hovořil v Kapitolu.
Steve Herman pak odstartoval zajímavou smršť spekulací na téma, co by mohla kopule ukrývat. A lidé přišli s celkem bohatou paletou možností, která zahrnovala například speciální kamery s vysokým rozlišením pokrývající 360-stupňové okolí kolony, nebo speciální lasery, které mají chránit kolonu před útočníky.
Druhá možnost může znít pro mnohé jako ze světa SciFi, ovšem podle webu TheDrive není taková myšlenka v současné době příliš vzdálená od realita. Dostatečně výkonné a kompaktní lasery, které by mohly zabránit například útokům s použitím podomácku upravených dronů, už totiž existují a brzy by se mohly objevovat i v praxi.
K zajímavým tipům také patřil systém kamer, který by byl spárovaný se systémem na rozeznávání obličejů a důkladně by tak monitoroval okolí prezidentské kolony. Podobný systém by pak mohl identifikovat potencionální útočníky a zabránit pokusům o atentát. Tuto teorii však boří umístění vozidla až na samém konci kolony.
Jako nejpravděpodobnější účel vozidla se tak podle webu TheDrive jeví zajištění komunikace. Vůz by mohl sloužit jako tzv. Roadrunner, který ukrývá pod kopulí anténu schopnou nepřetržité a vysoce kvalitní komunikace se satelitem. Díky tomu může mít prezident nebo ochranná služba neustálé spojení prakticky s celým světem a to i v krizových situacích.
There's apparently a new vehicle that's been added to the @POTUS motorcade. "It has a menacing black bubble on top," reports print pooler @toddgillman. "Its purpose is unknown to your pooler. ... It was behind the press vans." pic.twitter.com/oojpmYhdEJ
— Steve Herman (@W7VOA) 20. června 2018
Roadrunner, který bývá také často označován jako Mobile Command and Control Vehicle, je jedním z nejkomplexnějších vozidel v celé koloně. Na své palubě totiž veze velice sofistikovanou komunikační techniku, která umožňuje prezidentovi kdykoliv kontaktovat kohokoliv z Bílého domu a to dokonce i prostřednictvím videohorovu. Vůz je navíc schopen předávat i povely potřebné k odpalování jaderných zbraní.
Kromě samotného zajištění komunikace toho však Roadrunner zvládá mnohem více. V podstatě se jedná o obrovské pojízdné komunikační centrum, které je současně schopné kódovat komunikaci, vytvářet hotspoty, prodlužovat dosah vysílání a zajišťovat komunikaci v případě válečných konfliktů či "soudného dne."
Pod černým poklopem se tak pravděpodobně ukrývá komplexní systém, který se i za jízdy snaží udržet satelitní anténu v ideální pozici vůči danému komunikačnímu satelitu. To se může zdát být jako triviální úkol, ovšem toto video skvěle demonstruje, co všechno musí takový systém zvládnout a "ustát."
Šestidveřová konverze Fordu F350 Super Duty pak pravděpodobně zajišťuje dostatek prostoru a ochrany jak pro techniku, tak pro početný komunikační štáb.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.