Na automobily s aktivní aerodynamikou už jsme si zvykli. Klapky usměrňující proudění vzduchu, vyklápějící se spoilery, atd. Automobilky zkrátka vymýšlí celou řadu neobvyklých řešení, která mají udrže vůz na silnici i při rychlostech, při kterých by se mohl pomalu vznášet. Automobilka Zenvo však přišla s nápadem, který je skutečně nevídaný.
Hned na začátek si řekněme, že Zenvo TSR-S není jen tak obyčejným autem, ale jedním z hrstky naprosto úchvatných supersportů. Jeho 5.8 litrový kompresorem přeplňovaný motor V8 dokáže točit až 8 500 otáček a na kola posílá 1200 koní.
Není tedy divu, že tenhle agresivně vypadající sporťák dokáže dosáhnout zrychlení z 0 na 100 km/h během pouhých 2.8 sekundy. Na rovných 200 km/h se dostane během 6.8 sekund a jeho maximální rychlost byla elektronicky omezena "jen" na 325 km/h.
Všechny úchvatné technické parametry jdou však stranou v momentě, kdy Zenvo vidíte v pohybu. Designéři ho totiž osadili inovativním prvkem aktivní aerodynamiky, který na sebe strhne okamžitě veškerou pozornost. tou novinkou je speciální křídlo, které se dokáže naklápět hned ve dvou osách.
Aktivní aerodynamika u zadního spoileru samozřejmě není žádnou novinkou, řada automobilů dokáže upravovat jeho náklon, díky čemuž může vůz generovat proměnný přítlak, případně se může chovat i jako aerodynamická brzda. Křídlo na Zenvu se však umí naklánět i do stran, čímž vůz stabilizuje v zatáčkách.
Jakkoliv to zní srozumitelně a chytře, první setkání nejprve zarazí a následovně pobaví zaručeně každého. Své by o tom mohl vyprávět "Carspotter Jeroen," který Zenvo natočil na nizozemském okruhu Assen. Unikátní supersport tu byl středem pozornosti a někteří se jeho "tančícímu" křídlu dokonce i pobaveně smáli.
Pokud ale tahle netradiční "věc" funguje přesně jak designéři tvrdí, pak je jen otázka času, kdy se podobnými monstrózními tančícími křídly pochlubí i další významné světové automobilky.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?