Bezklíčové odemykání a startování automobilů se v posledních letech stalo velice oblíbeným prvkem výbavy, bez kterého už si řada motoristů nedokáže svůj život představit. V posledních měsících se však ukazuje, že život bez nekonečného hledání klíčů má i své stinné stránky. Kromě narůstajícího počtu krádeží se totiž ukazuje, že tento komfortní systém může i zabíjet.
Podle posledních průzkumů uveřejněných na webu New York Times se totiž ukazuje, že minimálně 28 Američanů zemřelo na následky otravy oxidem uhelnatým, který produkovala vozidla se systémem bezklíčového startování. Dalších minimálně 45 lidí bylo zraněno a někteří bohužel utrpěli i poškození mozku.
Zpráva uvádí, že systém bezklíčového odemykání a startování se stal v posledních letech standardem u téměř poloviny nových automobilů nabízených na americkém trhu. To podstatným způsobem zvyšuje riziko nehod, při kterých lidé zaparkují svůj automobil v garáži a odchází bez vypnutí motoru.
Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné či nepochopitelné, statistiky hovoří celkem jasně. Magazín navíc zmiňuje i stále kultivovanější a tišší chod motorů nových automobilů, díky čemuž je snazší přehlédnout, že motor je stále v chodu. Pokud je tedy garáž propojená s domovem, stačí pár hodin nepozornosti a obyvatelé domu se mohou stát obětmi vážné otravy.
Navzdory stále rostoucímu počtu podobných nehod však většina automobilek údajně odmítá zavést bezpečnostní systémy, které by nahromadění oxidu uhelnatého přecházely. Novinový článek navíc připomíná, že Sdružení odborníků z automobilového průmyslu (Society of Automotive Engineers) již dříve volalo po systémech, které by upozornily na chod motoru v případech, kdy se klíč od auta vzdálil na větší vzdálenost.
Změnu by mohlo přinést až nové nařízení NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), podle kterého by měly automobily upozorňovat své majitele, že zapalování nebylo vypnuto. Řada automobilek se však novému nařízení brání.
Zprávy ale nejsou tak zlé, neboť například nejnovější modely automobilky Ford automaticky vypnou motor v případě, kdy déle jak 30 minut běží na volnoběžné otáčky a klíč není v blízkosti automobilu. Z amerických výrobců se však bude jednat nejspíše o výjimku.
V případě automobilů dovážených na evropské trhy si však nic podobného neumíme představit, neboť řada vozidel vybavených Start/stop systémem je schopna vypnout motor i jen na tu nepatrnou chvíli, než se dveře od garáže vůbec otevřou. A to nezmiňujeme věci jako automatické svícení, otravné pípání připomínající různé drobnosti, a tak dále. Chyba tak opět bude spíše v lidech, než nových technologiích.
Každý však může být roztržitý, ve spěchu nebo pod tlakem, takže vcelku chápeme, že Američané by se rádi dočkali systémů, které by podobným nehodám dokázaly účinně zabránit.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).