Filmy, jejichž hlavní postavou je agent jejího veličenstva James Bond, mají s realitou většinou jen pramálo společného. K Bondovi však neodmyslitelně patří i upravené sporťáky, které nabízí technologie, o kterých se lidem v době vzniku těchto filmů ani nesnilo. S odstupem času se však ukazuje, jak moc autoři Bondovek předběhli dobu.
Samozřejmě, běžné automobily stále nemají vystřelovací sedadlo spolujezdce, kulomety za blinkry nebo rakety v podbězích, ovšem dokáží nabídnout řadu technologických vychytávek, jako je například GPS navigace, hands-free nebo průhledový displej. To všechno měl přitom James Bond v autě již před desítkami let.
Satelitní navigace - Goldfinger (1964)
V tomto případě se jednalo spíše o sledovací zařízení, než čistokrevnou navigaci. Malý systém s obrazovkou připomínající radar však disponoval prvky, které nabízí i dnešní navigace. Zobrazoval totiž mapu, silnice a pozici Bondova vozu. Co víc si od navigace staré přes 40 let přát?
Hands-Free / Bluetooth - You Only Live Twice (1967)
Opět se nebavíme o úplném ekvivalentu moderní technologie pro přenos dat na krátkou vzdálenost, ovšem využití je zde docela podobné. Když Bond naskakuje do bílé Toyoty 2000GT, kterou řídí jeho spojenkyně Aki, přichází hovor od "Tygra", což bylo krycí označení pro šéfa japonské rozvědky. Během hovoru ale nikdo nedrží žádné sluchátko, takže tu máme krásný příklad Hands-Free starého přes 40 let.
Head-Up / Průhledový displej - The Living Daylights (1987)
Předtím se jednalo o pouhé ekvivalenty, ovšem teď už se bavíme o čistokrevném průhledovém displeji, který se nejdříve objevoval pouze v letadlech, ovšem teď už ho nalezneme i v některých obyčejných osobních automobilech.
Pravda, my sice nemůžeme vystřelovat rakety na zátarasy vytvořené SNB, ovšem můžeme si nechat promítnout rychlost nebo pokyny z navigace. Bond tedy uhodil hřebíček na hlavičku!
Dálkové ovládání pomocí telefonu - Tomorrow Never Dies (1997)
Před 21 lety naskočil Pierce Brosnan na zadní sedadla BMW 750IL, vytáhl mobilní telefon a vydal se na zběsilou jízdu po patrovém parkovišti, kterou zakončil výskokem z nejvyššího patra a přistáním na ulici. Tou dobou už se ale ukrýval bezpečně schovaný za sloupem a vůz stále řídil pomocí svého telefonu.
My sice stále nemůžeme řídit auto přes mobil ve vysokých rychlostech, dělat smyky, odpalovat rakety nebo rozsypávat ježky na proděravění pneumatik, ovšem s Teslou už je možné prostřednictvím mobilního telefonu zaparkovat do úzkých míst, případně si vyvézt auto z garáže.
Dálkové ovládání pomocí klíčků - The World Is Not Enough (1999)
Opět Pierce Brosnan, opět BMW a opět dálkové ovládání. Tentokrát ale pomocí klíčku od automobilu. A zatím co tehdy Bond pomocí klíčku popojížděl s nádherným roadsterem Z8, dnes mají podobnou možnost majitelé hned několika různých modelů vybavených tzv. "Dsiplay Key." Navíc si mohou o autě zobrazit různé informace, případně si zapnout topení nebo klimatizaci.
Termální kamera - Die Another Day (2002)
V Bondovce Die Another Day se upraveného auta nedočkal jen Bond, ale i jeden ze dvou hlavních záporáků jménem Zao. Ten totiž dostal upravený Jaguar XKR vybavený raketami, minomety, rotačním kulometem a hlavně termální kamerou, pomocí které hledal Bondův neviditelný Aston Martin.
A zatím co tehdy se jednalo jen o filmové triky, dnes mají některé prémiové automobily skutečně k dispozici kamery citlivé na teplo, které by měly předcházet střetům s chodci nebo zvěří.
Jak tedy vidíte, tvůrci Bondovek hned několikrát předvídali kurz vývoje technologií v automobilovém průmyslu. Nabízí se tak otázka, co dalšího ještě automobiloví technici / designéři z filmů o Jamesi Bondovi převezmou.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.