Že je střecha jedním z nejdůležitějších prvků pro strukturální pevnost celé karoserie už jsme několikrát zdůrazňovali, nicméně teď se můžeme v praxi podívat na test, jakým se tuhost střechy měří a zkouší. Tedy konkrétně jaké zařízení používá americká organizace IIHS
Americký Insurance Institute for Highway Safety (tzv. IIHS) je organizací, která provádí na automobilech zhruba stejné pokusy, jako evropská organizace Euro NCAP. Cílem je pak samozřejmě zjistit jakou míru bezpečí automobil nabízí cestujícím a jak kvalitně je konstruován.
Podle některých názorů jsou měření a pokusy pořádané americkou IIHS ještě komplexnější a přesnější než ty, které provádí nám dobře známá Euro NCAP. Tím ale zabíháme až příliš do detailu, pojďme se raději podívat, jak probíhá samotné měření pevnosti střechy.
K tomu IIHS používá speciální hydraulický "lis", který rovnoměrně tlačí na střechu automobilu nad sedadlem řidiče a průběžně měří, jakou sílu musí vynaložit k prvnímu povolení / kompletnímu promáčknutí střechy, přičemž pokaždé dojde k promáčknutí alespoň o cca 12.7 cm. Jediným rozdílem je pak síla, jakou k tomu musí stroj vyvinout.
Jako skvělý příklad rozdílné tuhosti karoserie pak IIHS pořídila video, na kterém srovnává VW Tiguan z roku 2009 s Kia Sportage z roku 2008. Na obě vozidla mohl být vyvinut maximální tlak 6.8 tuny, přičemž střecha Tiguanu se promáčkla o 5.1 centimetru, zatímco U Sportage se jednalo o 38.1 cm, což by řidiči zajistilo zcela nový účes.
Kromě testování tuhosti střech si však tuhle hračku dokážeme skvěle představit i ve filmech s Jamesem Bondem. Jak totiž všichni dobře víme, každý správný padouch z Bondovky si chce smrt agenta 007 vychutnat pomalu, ať už jde o řezání laserem nebo předhození žralokům.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?