Že je střecha jedním z nejdůležitějších prvků pro strukturální pevnost celé karoserie už jsme několikrát zdůrazňovali, nicméně teď se můžeme v praxi podívat na test, jakým se tuhost střechy měří a zkouší. Tedy konkrétně jaké zařízení používá americká organizace IIHS
Americký Insurance Institute for Highway Safety (tzv. IIHS) je organizací, která provádí na automobilech zhruba stejné pokusy, jako evropská organizace Euro NCAP. Cílem je pak samozřejmě zjistit jakou míru bezpečí automobil nabízí cestujícím a jak kvalitně je konstruován.
Podle některých názorů jsou měření a pokusy pořádané americkou IIHS ještě komplexnější a přesnější než ty, které provádí nám dobře známá Euro NCAP. Tím ale zabíháme až příliš do detailu, pojďme se raději podívat, jak probíhá samotné měření pevnosti střechy.
K tomu IIHS používá speciální hydraulický "lis", který rovnoměrně tlačí na střechu automobilu nad sedadlem řidiče a průběžně měří, jakou sílu musí vynaložit k prvnímu povolení / kompletnímu promáčknutí střechy, přičemž pokaždé dojde k promáčknutí alespoň o cca 12.7 cm. Jediným rozdílem je pak síla, jakou k tomu musí stroj vyvinout.
Jako skvělý příklad rozdílné tuhosti karoserie pak IIHS pořídila video, na kterém srovnává VW Tiguan z roku 2009 s Kia Sportage z roku 2008. Na obě vozidla mohl být vyvinut maximální tlak 6.8 tuny, přičemž střecha Tiguanu se promáčkla o 5.1 centimetru, zatímco U Sportage se jednalo o 38.1 cm, což by řidiči zajistilo zcela nový účes.
Kromě testování tuhosti střech si však tuhle hračku dokážeme skvěle představit i ve filmech s Jamesem Bondem. Jak totiž všichni dobře víme, každý správný padouch z Bondovky si chce smrt agenta 007 vychutnat pomalu, ať už jde o řezání laserem nebo předhození žralokům.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?