Nečekaný příchod Tesla Roadster druhé generace vyvolal u mnohých z nás údiv. Slibované hodnoty totiž překonávají téměř vše, na co jsme byli zvyklí. Možná i proto se začaly ozývat hlasy, podle kterých jen Tesla slibuje něco, čeho nikdy nemůže dosáhnout. Stejně jako u předem stanovené produkce
Během premiéry elektrického tahače Tesla Semi jsme byli zcela nečekaně svědky představení nové generace Tesla Roadster, který by podle slov Elona Muska měl být chopen akcelerace z 0 na 96 km/h za pouhých 1.9 sekundy, 161 km/h by měl pokořit za 4.2 sekundy a závod na čtvrt míle (cca 402 metrů) by měl dokázat za 8.8 sekundy.
Řadě lidí však tyto parametry přijdou značně přikrášlené, takže se na internetu objevila řada diskuzí zabývající se vůbec technickou proveditelností těchto cílů. Na tyto diskuze ale naštěstí zareagoval i člověk, který se v technických záležitostech doslova vyžívá a rád je veřejnosti vysvětluje. Tím člověkem není nikdo jiný než Jason Fenske z YouTube kanálu Engineering Explained.
Právě on totiž zhruba před rokem tvrdil, že je téměř nemožné, aby jakýkoliv automobil zvládl akceleraci z 0 na 96 km/h pod 2.05 sekundy, neboť technické parametry pneumatik zkrátka nic podobného nedovolí a vůz nebude mít dostatečnou trakci.
Představení Tesly však proběhlo až 12 měsíců poté, co Jason toto video natočil, takže společnosti vyrábějící pneumatiky od té doby mohly a také že učinily pořádný krok kupředu. Navíc se objevilo i několik extrémních vozů, jmenujme třeba Dodge Challenger SRT Demon, které posunuly i hranice techniky o pořádný kus dál.
I podle Jasona je tak velmi pravděpodobné, že už nyní by Tesla Roadster skutečně mohl akcelerovat na 96 km/h pod 2 sekundy. Navíc zde stále hraje roli skutečnost, že Roadster bude v produkční variantě připraven až za několik let, takže výrobci pneumatik mohou stále představit něco zajímavějšího.
Mimo to se ale Jason věnoval i příspěvku Elona Muska na Twitteru, podle kterého by Tesla mohla využít při stavbě Roadsteru i technologie, které využívá Muskova vesmírná agentura Space X. S použitím proudových motorů by pak odpadla nutnost kvalitní trakce pneumatik a schopnosti vozů zrychlovat by byly takřka neomezeny.
Pro nás je však zásadní závěr, že Tesla by skutečně mohla být schopna postavit sportovní vůz, který dokáže akcelerovat z 0 na 96 km/h pod 2 sekundy.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.