Proč jsou vlastně zimní měsíce pro lité disky tak náročné? Je to jednoduché, zatímco v létě jsou vaše kola různým agresivním látkám či mechanickým poškozením vystavena jen po krátkou dobu, v zimě musí kola odolávat agresivní směsi sněhu a soli i odletujícímu štěrku od kol ostatních automobilů.
Jako největší riziko užívání litých kol během zimních měsíců bývá uváděno narušení svrchní vrstvy laku, po kterém začnou pronikat agresivní látky hlouběji do kola, vznikají praskliny, puchýře a další defekty, jejichž odstranění je velice náročné a vyžaduje komplexní servis včetně nového lakování.
Psali jsme
Nejnovější litá kola už by však měla být vyráběna z takových materiálů, které podobným podmínkám dokáží dlouhodobě odolávat. Pokud ale chcete mít absolutní jistotu, pak můžete ochránit svá litá kola jednak speciálními chemickými prostředky a jednak bezbarvým lakem. Ten by měl jakékoliv trhlinky zacelit a zamezit pronikání agresivních látek hlouběji do kola.
Během zimních měsíců je pak potřeba nezanedbávat jak údržbu karoserie, tak i údržbu kol samotných. K tomu je nejlepší využívat speciální čistící prostředky, jejichž složení je k povrchu disků šetrné a zároveň zabraňuje zasychání nečistot.
Web Pneumatiky.cz pak ještě specifikuje některé druhy disků, které se k zimnímu použití hodí lépe než ostatní. Mezi jejich vlastnosti by měl patřit menší počet paprsků a také jednodušší design, díky kterému by měla být údržba o mnoho snazší.