Na šetření není nic špatného. Ovšem zrovna v případě pneumatik by si měl člověk dvakrát rozmyslet, zda mu pár ušetřených korun stojí za všechna ta rizika. Žádná sleva totiž není zadarmo.
Pojďme si shrnout všechny výhody a nevýhody nákupu použitých pneumatik. Jedinou výhodou je cena, mezi nevýhody ale patří neznámá historie pneumatiky. Nevíme na jakém voze byla pneumatika použita, jak byla skladována, zda byla pravidelně huštěna, kolikrát byla opravována, atd.
Hloubka vzorku je poměrně snadno zjistitelná, speciální měřidlo prodávají snad na každé benzínce. Ovšem zjistit jak byla pneumatika skladována je větší oříšek. Přitom na tom opravdu záleží. Jeden rok správného skladování se totiž rovná cca 3 týdnům používání. V případě nesprávného skladování ale pneumatika trpí a to se projevuje i na jejím stavu a výdrži.
Každá pneumatika navíc ztrácí své specifické vlastnosti již po cca 3 letech provozu. Zhoršuje se její přilnavost, prodlužuje brzdná dráha a vůz se tak stává hůře ovladatelným. Nemluvě o tom, že nové pneumatiky používají stále pokročilejší technologie, starší pneumatiky se jim tak často nemohou rovnat.
Navíc ani finanční úspora při koupi použité pneumatiky není nijak výrazná. Jednak mají použité pneumatiky kratší životnost, takže jedna sada použitých vydrží stěží polovinu toho, co sada nových pneumatiky. Tedy za předpokladu, že pneumatika nemá skrytou vadu.
Zadruhé platí, že cena ojeté pneumatiky se určuje podle zbývajícího vzorku. Za starou pneumatiku se slušným vzorkem, ale chemicky nefunkční, tak mnohdy zaplatíte nesmyslně vysokou částku. Rozdíl mezi novou sadou je pak v řádu stokorun na kolo - je na zvážení, zda se vám to vyplatí. Starší pneumatiky také mívají vliv na vyšší spotřebu, což opět způsobuje starší technologie.
Pokud jste ale skálopevně přesvědčeni o koupi použitých pneumatik, snažte se vyvarovat viditelně poškozených kusů. Zkontrolujte si, zda je celá sada rovnoměrně opotřebená, zda mají pneumatiky stejný rozměr a stejného výrobce. Zaměřte se také na datum výroby pneumatiky. Už při stáří 5 let bývají pneumatiky chemicky nefunkční, při stáří nad 10 let se jim obloukem vyhněte.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.