GAC Entranze: Číňané ukazují, jak má vypadat americký koráb pro 21. století

GAC Entranze
GAC Entranze, foto: GAC
-mdo , AutoRoad.cz 15. ledna 2019 12:11
Sdílej:

Čínská automobilka GAC, neboli Guangzhou Auto Company, se už léta připravuje na vstup do USA. Na právě probíhajícím autosalonu v Detroitu firma odhalila koncept, který vznikl přímo v Kalifornii a ukazuje, jak si GAC představuje auto pro Američany.

GAC má přitom pro vstup na západní trhy docela slušné předpoklady. V Číně má firma pověst nejkvalitnějšího výrobce, její auta se pravidelně umísťují na špičkách žebříčků spolehlivosti a bezpečnosti. Kromě toho se jako jedna z mála čínských automobilek nikdy nesnížila k výrobě kopií. Při svém prvním vystoupení na americkém autosalonu se však ztrapnila svým jménem, v Číně totiž své vozy prodává pod značkou Trumpchi, což Američané nepřijali tak vřele, jak Číňané očekávali. 

Pro letošní Detroitský autosalon si na svůj stánek GAC připravil i specialitu. Koncept Entranze je sedmimístný mix mezi MPV a SUV, který byl navíc vytvořen přímo v Americe. GAC si pro své americké ústředí vybral město Los Angeles v Kalifornii a tam také vzniklo první designérské centrum automobilky na americkém kontinentu. Návrh vozu měl na starosti švédský designér Pontus Fontaeus, který předtím pracoval mimo jiné i pro Volvo, Ferrari, Kia nebo Faraday Future. 

Na pohled je Entranze spíše tradičním minivanem než SUV, s kabinou posunutou daleko dopředu a jen velmi krátkou kapotou. Také vevnitř se designéři GAC vrátili k tradičnímu americkému konceptu. Uspořádání sedaček je totiž 3+2+2, což znamená přední sedačku připomínající lavice ze starých amerických korábů. Americkost podtrhuje i označení konceptu jako ultimátního vozu pro road tripy. Jinak je ale Entranze typicky konceptově hypermoderní, s průhlednými posuvnými dveřmi, tenkými pruhy LED světel a ještě tenčími sloupky kabiny. Také interiér se nese v duchu sci-fi, malý hranatý volant se zasouvá při režimu plně autonomní jízdy a většinu palubní desky zabírají dva OLED displeje. 

Entranze je samozřejmě plně elektrický ale vzhledem k tomu, že jde jen o koncept bez plánů k výrobě, nejsou známy žádné specifikace. Místo toho GAC zdůrazňuje, že vozidlo je vyrobeno z ekologických materiálů, například v kabině je ve velkém využit korek. 

GAC plánuje začít s prodejem svých vozů v USA už tento rok a v současnosti již shání dealery po celém státě. V Číně už firma prodává několik slušně vypadajících SUV a také elektrické crossovery, které by při správném nacenění mohly Američany zaujmout. Pokud se toto povede, pokusí se GAC proniknout i do EU. 

Stalo se
Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

PODROBNĚ: Nový Mercedes-Benz CLA EV s dojezdem až 800 kilometrů

Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.

Novinky ze světa EV
Mercedes-Benz CLA (2026)

Představen nejchytřejší Mercedes-Benz CLA v historii. AI mu dala hlas i úsměv

Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.

Trh s elektromobily
Zlaté logo na Xiaomi SU7 Ultra láká zloděje! Emblémy mizí hned po uvedení na trh

Xiaomi SU7 Ultra dostalo zlaté logo. Emblémy záhadně mizí

Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.

Testy aut
Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris facelift – kapesní raketa se závodní DNA znovu a lépe

Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?