Automobilka Hyundai představila na veletrhu spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas koncept, jaký v historii automobilového průmyslu nemá obdoby. Již na první pohled výjimečný stroj totiž při pohybu nespoléhá jen na kola, ale současně i na robotická ramena, která mu dovolují překonávat i extrémně náročný terén. Využití takového stroje by se pak jistě našlo snad v každém odvětví lidské činnosti.
Koncept, který jsme během publikování první zprávy označovali jako Hyundai Cradle, nese nakonec název Hyundai Elevate a společnost ho označuje jako UMV, což je zkratka pro Ultimate Mobility Vehicle (maximálně pohyblivé vozidlo).
Nejde však o vozidlo v pravém slova smyslu. Základem je totiž speciální elektrická platforma, na kterou mohou být nasazovány různé kabiny. Stroj tak může najít uplatnění u záchranných složek, městských přepravních služeb a na nespočtu dalších pozic.
Ta je zajišťována pomocí speciálních robotických nohou, na jejichž konci jsou instalované tradiční pneumatiky. V základním režimu tak Elevate vypadá jako poněkud neobvyklý vůz, ovšem v případě jízdy po náročném terénu se může kabina na svých robotických nohou snadno zvednout do vzduchu.
Skutečné překvapení však nastává v momentě, kdy se stroj přepne z jízdy do chůze. Technici v Hyundai navíc naučili robotické končetiny chůzi ve dvou stylech. Buď umí napodobovat chůzi savců, nebo chůzi plazů. To lze ostatně vidět i na demonstračním videu.
Díky dosud nevídané konstrukci tak může Elevate cestovat na běžných silnicích i při dálničních rychlostech, ale současně dokáže překonávat překážky vysoké až 152 cm, překračovat 1.5 metru dlouhé propasti nebo kráčet po jinak nesjízdném terénu. Díky pohyblivosti robotických nohou může jejich rozchod činit až 4.5 metru, přičemž jsou stále schopná udržet kabinu ve vodorovné poloze.
Primární využití by měl koncept Elevate najít především u záchranných sborů. Ty jsou v současnosti odkázány na klasické či terénní automobily, které je však v případě přírodních katastrof jako jsou zemětřesení či tsunami mohou dopravit pouze na okraj nejvíce postižených míst. Koncept Cradle by však mohl překonávat trosky, rozvaliny i sutiny a dostat tak záchranáře do míst, kde jsou nejvíce potřeba. Při každých záchranných operacích totiž hraje čas zásadní roli a vždy pracuje proti zachráncům.
Využití konceptu Cradle však není omezeno jen na záchranáře. Kromě vědců a různých expedic, kteří se také potřebují dostat do špatně přístupných míst, by platformu mohli využívat i hendikepovaní. Například v případě vozíčkářů by Elevate mohl snadno překonávat schodiště a nechat tak vozíčkáře vyjet až na rovnou plochu.
Ve své tiskové zprávě však zástupci Hyundai myslí i na využití v běžném provozu. Pokud by například při jízdě po zasněžené silnici došlo k nehodě a posádka by skončila v závěji pod silnicí, koncept Elevate by měl být schopen se opět dostat zpátky na silnici a přispět tak k záchraně životů.
Nad vývojem konceptu strávila společnost tři roky, přičemž významnou úlohu sehrálo i její technologické vývojové oddělení Cradle. V současnosti je cílem vytvořit z konceptu produkční model, což ale bohužel znamená, že si na podobné stroje v provozu budeme muset ještě nějaký ten čas počkat. Při téměř nekonečných možnostech využití jsme si ale jisti, že se podobného stroje dříve nebo později rozhodně dočkáme.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.