Segment prémiových elektromobilů byl dlouhou dobu doménou jen americké Tesly, tradiční automobilky však rozhodně nezahálejí a připravují vlastní stroje, které v sobě kombinují luxus s přednostmi provozu na elektrickou energii. Posledním přírůstkem do této rychle se rozvíjející rodiny se stal Mercedes-Benz EQC, který byl včera večer představen ve Švédsku.
Nový Mercedes-Benz EQC vychází z konceptu Generation EQ, který vzbudil všeobecné nadšení. Oproti konceptu se však automobilka rozhodla pro trochu jiný styl masky chladiče, jejíž tmavou barvu rozbíjejí chromové doplňky a po stranách ji lemují světlomety. Možná to nepůsobí tak poutavě jako koncept, Mercedes však neopomněl stylovou svítící lištu která propojuje LED světlomety a maska vozu tak dostává naprosto nezaměnitelný světelný podpis, který na koncept opět navazuje.
Pokud se na vůz podíváme z boku, rozhodně zaujme výdech na předním blatníku, který je lakován leskle černou barvou. Zaujme ale i dynamická linie střechy, lesklé hliníkové okenní rámečky a nabíjecí port, který je umístěn kousek před zadními světly na straně spolujezdce.
Někoho možná zklame, že EQC na rozdíl od většiny SUV a crosoverů nenabízí střešní nosiče, které výrazně zvyšují praktičnost vozu. Automobilka je však obětovala pro zlepšení aerodynamiky a dojezdu. Aerodynamika byla brána v úvahu i při výběru kol, která kromě účelného designu nabídnou i nízkou váhu. Zákazník si přitom může vybrat velikost od 19 do 21 palců.
Zadní část vozu působí velice jednoduše a čistě. Oko zaujme zejména spoiler protahující linii střechy, stylová zadní světla nebo spodní, černě lakovaná, část nárazníku, kterou oživují dva chromové náznaky imitace výfuků.
Kabina působí stejně futuristicky jako interiér, majitelé novějších Mercedesů ale nejspíš překvapeni nebudou. Po usednutí za elegantní tří-ramenný volant je totiž čeká tradiční pohled na dvojici 10.25 palcových displejů, přičemž jeden nahrazuje přístrojový štít a druhý infotainment.
Ačkoliv se kabina modelu EQC v mnohém podobá interiéru nových Mercedesů,. najdou se i zde drobné detaily, které dávají najevo, že EQC zkrátka hraje zcela jinou ligu. Jedním z nich mohou být například stylové lamely ve ventilátoru v odstínu růžového zlata, nebo kovové žebrování okolo palubní desky, jež navazuje i na dveře, které má odkazovat na zpracování "kvalitních hudebních zesilovačů".
Atmosféru vozu samozřejmě dotváří ambientní osvětlení a speciální pozornost byla věnována i čalounění, které nabídne zajímavé kombinace a nechybí ani recyklovaný materiál. Zákazníci si budou moci vybrat ze skutečně široké palety výbav a chybět nebude ani dřevěné obležení nebo prémiový audio-systém Burmester.
Co se týče volba výbavy, Mercedes nabídne hned tři různé balíčky. Například exteriér balíčku AMG Line bude mít jednodušší masku, kterou doplní přední sportovní nárazník a unikátní zadní nárazník, do kterého bude integrovaný difuzér. Zákazníci navíc budou moci vůz ozvláštnit i volbou speciálních kol AMG o průměru 20 nebo 21 palců.
Do interiéru pak balíček AMG Line přinese sportovněji laděný volant s plochou spodní částí nebo pedály z broušeného hliníku. Chybět nebudou ani sedadla čalouněná falešnou kůži v kombinaci s mikrovláknem, nebo koberečky s logy AMG. Zákazníci si však budou moci připlatit i za sedadla z pravé kůže nebo obložení z imitace karbonu.
Zajímavostí ale může být balíček Electric Art, díky kterému se v interiéru objeví doplňky lakované v odstínu růžového zlata.
Pojďme se ale podívat na to nejdůležitější, čímž je bezesporu pohonná soustava. EQC dostalo pro každou nápravu vlastní motor a jejich kombinovaný výkon je rovných 300 kW (407 koní) a točivý moment dosahuje 765 Nm. Díky tomu dokáže elektrický crossover s pohonem všech kol vystartovat z 0 na 100 km/h během 5.1 sekundy a jeho maximální rychlost je omezena na 180 km/h. O dostatečný přísun energie se stará Li-Ion baterie o kapacitě 80 kWh, která vozu zajišťuje dojezd až 450 kilometrů (vypočítáváno dle standardů NEDC).
Ačkoliv je EQC čtyřkolkou, Mercedes současně dodává, že primárně je poháněna přední náprava. V zájmu maximálního dojezdu je tak během normálních podmínek posílán výkon pouze dopředu a zadní motor se připojuje až v případě potřeby.
A nabíjení? EQC je vybaveno vlastní vodou chlazenou nabíječkou, která má kapacitu 7.4 kW. Pokud ale majitelé budou toužit po rychlejším nabití, mohou si od Mercedesu objednat tzv. Wallbox, který nabije baterie až třikrát rychleji, než tradiční zásuvka. Automobilka sice nezacházela do detailu, podle některých informací by však mělo být možné nabít baterii z 10 na 80 procent během 40 minut.
Automobilka v současnosti pracuje na rozjetí produkce modelu EQC ve své německé továrně v Brémách a čínském závodu Bejing Benz Automotive. O cenách zatím nepadlo ani slovo, objevit by se však mohly spolu s dalšími detaily během následujících měsíců.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?