Koncept Tanoak je se svou prodlouženou kabinou a zkrácenou korbou vůbec prvním pick-upem, který vznikl na základech modulární platformy MQB. Velká očekávání od něj ale raději nemáme, neboť podle webu CarScoops by mohlo jít pouze o designovou studii, která má sledovat zájem veřejnosti.
I tak se ovšem jedná o koncept se vším, co k němu patří. Volkswagen tak například zveřejnil, že pod kapotou by se objevil 3.6 litrový motor V6, který nabízí výkon 276 koní. Ten pak putuje skrze osmi-stupňovou automatickou převodovku na pohon všech kol 4Motion. Ačkoliv se jedná o pracovní stroj, z 0 na 96 km/h by měl být schopen Tanoak akcelerovat za 8.5 sekundy.
Název konceptu Tanoak si automobilka Volkswagen vypůjčila od zvláštního druhu stromu, který roste na západním pobřeží USA a jeho výška může dosahovat až 41 metrů. Automobilka tak nejspíš chtěla upozornit na flexibilitu platformy MQB, neboť Tanoak je vůbec největší vůz, který na jejich základech vznikl.
A jak velký že tedy je? Na délku měří koncept 5438 mm, na šířku 2024 mm a na výšku 1844 mm. Rozvor má hodnotu 2598 mm, čímž o 279 mm překonává SUV Atlas. To je ostatně i kratší než Tanoak, který by se podle amerických specifik řadil do středního typu pick-upů.
Jak už je na první pohled jasné, Tanoak by byl skvělým společníkem mimo zpevněné silnice. Jeho světlá výška 249 mm v kombinaci s 20-palcovými koly obutými do terénních pneumatik by jistě dovolila v terénu mnohé. Na korbu Tanoaku se navíc bez problémů vejde čtyřkolka nebo motokrosové motorky, takže o zábavu by jistě bylo postaráno.
Ačkoliv Tanoak technicky vychází z SUV Atlas, automobilka prohlašuje, že všechny panely jeho karoserie byly přepracovány. Zvláště pak od B-sloupku dozadu. Zvláštní péče se dostala přední části, která nabídne nová světla s denním svícením, vysoko usazenou kapotu nebo naviják ukrytý uprostřed nárazníku. Maska je navíc doplněna o LED Diody, které dokáží vytvářet působivé animace.
Kliky zadních dveřích jsou elegantně skryty v C sloupku. Přední i zadní blatníky jsou vytaženy, což vozu přidává na agresivitě a dynamičtějším vzhledu. Zadní část korby je doplněna LED červenými světelnými pruhy, která krásně navazují na prosvětlenou masku. Navíc i tato část by měla být schopna světelných animací.
Interiér nabídne dostatek místa pro 5 cestujících, ovšem podobnosti s Atlasem byste zde hledali marně - vše bylo přepracováno. Přístrojový panel je digitální a multimediální systém se chlubí velkým displejem s řadou funkcí. Velikosti displeje v novém Touaregu však zdaleka nedosahuje.
Samozřejmostí je ambientní osvětlení, které zdobí výplně dveří i střechu. Úprav se dočkala i středová konzole, která dostala mimo jiné přepracovanou páku voliče automatické převodovky.