O laciných čínských elektromobilech už jsme psali několikrát, nicméně pokaždé jsme se museli smířit s informací, že model je určen jen pro domácí trh. V případě malého městského elektromobilu LSEV však nastává změna. Tohle malé autíčko, které vám v Číně vytisknou za 3 dny, se totiž má prodávat i v Evropě.
Městský elektromobil LSEV, který se vyrábí na 3D tiskárnách a zákazníka vyjde na cca 10 000 dolarů (cca 205 500 Kč), je společným produktem společnosti Polymer, která se zabývá 3D tiskem, a společnosti X Electrical Vehicle Limited (XEV), která se věnuje vývoji elektromobilů.
Xiaofan Luo, předseda představenstva společnosti Polymer, sice uznává, že na trhu je více společností zabývajících se 3D tiskem automobilů, nicméně „z hlediska velikosti, měřítka a intenzity" se žádná z nich nemůže s modelem LSEV měřit.
Že je model LSEV zrozen do města potvrzují i jeho rozměry. Na délku měří 2498 mm, na šířku 1295 mm a na výšku 1498 mm, což z něj dělá ještě menší vůz, než je například Smart ForTwo. Další technická data uvádějí váhu pouze 450 kg, maximální rychlost 69 km/h a dojezd na jedno nabití 149 km.
Společnost Polymer také dodává, že díky jedinečnému návrhu XEV se vůz skládá pouze z 57 komponent, zatím co běžné automobily se skládají z více jak 2 000 součástek a jejich váha se obvykle pohybuje nad jednou tunou. Jedinými částmi, které nepochází z 3D tiskárny, je šasi, sedačky a skleněné komponenty. Vše ostatní je vytvořeno 3D tiskárnou z materiálů jako je nylon, kyselina polymléčná nebo TPU.
Výroba karoserie z podobných materiálů se může zdát jako riskantní krok, nicméně automobilka uvádí, že karoserie vozu je 4x až 5x pevnější, než například karoserie podobného Smartu.
Ve zprávě od Interesting Engineering se také uvádí, že automobilka má být schopna tento vůz vyrobit během pouhých 3 dnů, což zní na jednu stranu působivě, ale na druhou také trochu děsivě.
Plánem automobilky by mělo být dostat LSEV k evropským a asijským zákazníkům zhruba v dubnu příštího roku, přičemž cena by se měla pohybovat okolo 10 000 dolarů, tedy cca 205 500 Kč. Společnost XEV navíc dodává, že už v současnosti registruje přes 7000 objednávek, z nichž většina pochází z Evropy.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?