Evropská unie, potažmo Evropská komise, má všeobecný patent na rozum, to už všichni dobře víme. Po nekonečných restrikcích vztahujících se na motory, spotřeby a emise však celá situace zašla ještě dál. Evropská komise totiž spustit projekt označovaný EU-LIVE, na jehož konci představila společnost PSA Groupe tento poněkud extravagantní hybridní stroj, který má být odpovědí na otázku prostorově úsporné mobility v evropských městech.
Sami pořádně nevíme, jak máme tento projekt označovat, neboť jeho technika se nachází někde na pomezí skútru a automobilu. Vepředu se nachází kola dvě, vzadu také dvě kola, ale spojená a během zatáčení se celá věc nahýbá pomocí hydraulického systému a hydropneumatického podvozku.
Koncept byl představen v rámci konsorcia EU-LIVE (Efficient Urban Light Vehicle), které je financováno právě z peněz Evropské komise a jehož součástí je 12 společností z 6 zemí. Společnost PSA je však jediným výrobcem automobilů, takže finální výroba připadla právě ji. I sama automobilka však má zájem na představení projektů mobility budoucnosti.
Nový koncept se vyznačuje minimálními rozměry a zároveň snahou maximalizovat prostor. Dlouhý je pouze 2.4 metru a na šířku měří 0.85 metru. V rámci prostorové úspornosti byly použity dveře s "nůžkovým" mechanismem otvírání, takže oba členové posádky snadno nastoupí i vystoupí dokonce i v zúžených prostorech. Samotná kabina nabízí airbag, bezpečnostní pásy a nechybí ani vyhřívání.
Řízení by mělo být podle vyjádření společnosti PSA velice snadné a bezpečné, neboť řidiči bude asistovat řada pokročilých technologií, včetně systému zabraňujícího převrácení a hydraulických a hydropneumatických prvků odpružení.
O pohon se stará hybridní pohonná jednotka sestavená z jednoválcového motoru Peugeot o výkonu 42 koní, dvou elektromotorů zabudovaných do kol a 48-voltové baterie Samsung SDI. Celkový dojezd se má pohybovat okolo 300 kilometrů, včetně 70 km čistě na elektrický pohon. Ten se však při dosažení 70 km/h automaticky přepne na spalovací motor, který dokáže koncept rozpohybovat až k maximální rychlosti 130 km/h. Není tak problém cestovat po silnicích ani po dálnicích.
Z technického hlediska se tedy může jednat o zajímavý projekt, ovšem absolutně nám uniká, proč se Evropská komise pouští do něčeho, co by mělo být otázkou trhu, poptávky a nabídky. Ani v nejmenším se nemíníme dotknout PSA Groupe, která konceptu vtiskla notnou dávku francouzské extravagance i technické pokrokovosti, ale smysl nám poněkud uniká.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?