No autosalonu v Tokiu nás čeká hned několik zajímavých premiér, přičemž jednou z nich má být i nová generace vlajkové lodi Toyota Century. Automobilka se však rozhodla zkrátit naše čekání a již dnes vydala první snímky nové reprezentativní limuzíny.
Toyota Century zůstává i nadále limitovanou záležitostí pouze pro japonský trh, nicméně i tak stojí za pozornost. Když se podíváme na její rozměry, jedná se o skutečný křižník silnic. Na délku měří 5.335 mm, široká je 1.930 mm a na výšku byste této Toyotě naměřili 1.505 mm. Rozvor se zastavil na hodnotě 3.090 mm.
Ačkoliv vzhled modelu Century pro rok 2018 v člověku evokuje spíš osmdesátá léta, uvnitř je vůz vybaven tou nejmodernější technikou a technologiemi. Na dlouhém seznamu tak nechybí LED světlomety, speciálně naladěný podvozek, který v kombinaci s s nově vyvinutými pneumatikami utlumí většinu hluku od silnice, systém redukující vnější hluk nebo řada bezpečnostních a parkovacích asistentů.
Díky rozvoru s hodnotou přes 3 metry nabízí Century více prostoru něž kdy dříve. Vzadu jsou umístěny pouze dvě sedadla, která jsou navíc rozdělena masivní středovou loketní opěrkou s dotykovým LCD panelem. Prostřednictvím toho je možné nastavit jak samotná sedadla, tak například klimatizaci nebo zvukový systém, který je sestaven z 20 prémiových reproduktorů.
Mezi další zajímavosti v interiéru můžeme zařadit výklopné stolky na psaní, čtecí lampičky, zábavní systém nebo řadu zajímavých materiálů, kterými je interiér vybaven či čalouněn. Nechybí zde kůže, dřevo ani vlněné čalounění sedadel.
Pod kapotou Century by se měl objevit 5.0 litrový osmiválec do V, který je doplněn hybridní technologií. Konkrétní parametry však automobilka neupřesnila a budeme si na ně muset počkat. Z vyjádření automobilky však plyne, že Century by mělo nabídnout jednu z nejnižších spotřeb ve své třídě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?