Kia Stinger dokázala před několika dny pořádně šokovat detroitský autosalon, podobné auto totiž od jihokorejské automobilky čekal jen málokdo. O to víc se pak můžeme těšit na příchod do Evropy, který oficiálně započne březnovým ženevským autosalonem. Už dnes ale známe technické podrobnosti „naší“ specifikace a je určitě na co se těšit.
Ostrá zadokolka s přeplňovaným šestiválcem, laděná bývalým šéfem BMW M. To nezní příliš jako typický produkt Kie, že ne? Jenomže opak je pravdou, model Stinger je skutečně dílem jihokorejské automobilky, konkurující nejen čtyřdveřovým kupé střední třídy. Po Severní Americe zamíří elegantní a designově velice povedený stroj rovněž do Evropy a nás může těšit, že své největší trumfy ukáže i tady.
Především jde o dvakrát přeplňovaný vidlicový šestiválec s objemem 3.3 litru, výkonem 272 kW (370 k) a točivým momentem 510 Nm. S takovou silou se není co divit, že z 0 na 100 km/h vystřelí Stinger GT (odlišuje se dále 19palcovými koly nebo vizuálně agresivnějšími doplňky) za 5,1 sekundy a dostane se až na 270 km/h. Žádná sériová Kia nikdy nebyla rychlejší. Zadní nebo všechna kola pohání osmistupňová automatická převodovka, zadokolce nechybí ani příplatkový samosvorný diferenciál.
Střídmějšími variantami jsou benzínový dvoulitrový přeplňovaný čtyřválec o výkonu 190 kW (259 k) s točivým momentem 353 Nm, ale především turbodiesel 2.2 CRDi o výkonu 147 kW (200 k) s točivým momentem 440 Nm. Ačkoliv ale půjde o vstupní motorizaci celé nabídky, i s ním Stinger akceleruje z 0 na 100 km/h za 8,5 sekundy a rozjede se na 225 km/h. Podobně jako u šestiválce je standardem zadokolka a osmistupňový automat, mezi příplatky nechybí čtyřkolka a také již zmiňovaný samosvorný diferenciál. Oba slabší motory pak od sebe rozlišíte vedle zvuku třeba i podle kol – nafta má 17 palců a benzín 18 palců.
Do prodeje se na většině trhů dostane Kia Stinger ve druhé polovině letošního roku a jelikož má jít o vlajkovou loď značky, cena v základu má přesáhnout 45 000 euro (cca 1,2 milionu korun). I z tohoto důvodu se na některých trzích očekává prodej maximálně několika desítek automobilů ročně.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?