Starý koncept znovu ožil. 80 prototypů objede svět
Koncept spadající do historie automobilky Audi znovu ožívá. Dle aktuálního vyjádření vedení prostřednictvím tiskové zprávy, bude hybridní vůz existovat minimálně v 80kusové sérii. Ta má najezdit v rámci testování více než dva miliony kilometrů, stanovit slabiny a odstranit je. Více zveřejněno nebylo, o prodejích tak nemůže být řeč.
Momentální verze vozu Audi A1 E-tron je poháněna elektromotorem a rotačním wankelovým agregátem, který má obsah 354 cm3. Maximální výkon činí 34 koní, oproti předchůdci tak povyrostl o nezanedbatelných 14 koní. Podobně je tomu u e-motoru s bateriemi o kapacitě 13,3 kWh.
Celkový výkon povyrostl z dřívějších 102 na 115 k, točivý moment pak z 240 na 300 N.m. Vůz zrychlí z 0-100/hod za 9,8 vteřiny a dosáhne až 130kilotrové rychlosti. To vše s dojezdem 50 km na elektrickou energii, v kombinaci s panem Wankelem činí akční rádius téměř 250 km.
Věříme, že nezůstane jen u 80 vyrobených kusů a díky vývoji v oblasti elektrických baterií, tvořících hlavní nevýhodu, čili kámen úrazu u zmiňovaných elektro-hybridů, dojde na skutečnou sériovou produkci.
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.