V dnešní době jsme zvyklí, že většina nejmodernějších technologií se nejprve objeví v armádě a až později proniká k civilistům. S automobily to však bylo přesně naopak, nejdříve se objevily v civilním sektoru a až později se začalo pracovat na jejich využití pro armádu.
Už od začátku měly automobily potenciál zejména při přepravě lidí a materiálu, nicméně postupem času se začalo experimentovat i s jejich bojovým nasazením. Prvním ozbrojeným automobilem se tak stal "Motor Scout", za kterým stál F.R. Simms. Malá "čtyřkolka" s kulometem byla obsluhována pouze jedním člověkem, který navíc postrádal jakoukoliv ochranu.
Britský konstruktér, designér a vynálezce Frederick Richard Simms tak byl v dubnu 1899 pověřen sestrojením nového stroje, který by kromě výzbroje nabídl i pancéřování. Za jeho konstrukcí pak stála společnost Vickers, Sons & Maxim z města Borrow, která postavila vůz na šasi Daimleru a k pohonu využila motor stejné značky.
Prototyp byl vybaven 6 milimetrovým pancéřováním Vickers a o pohon se staral čtyřválcový 3.3 litrový motor Daimler o výkonu 16 (některé zdroje uvádí 14) koní. Obrněný vůz měl čtyři rychlosti a dosahoval rychlosti až 25.7 km/h v obou směrech.
Výzbroj tvořila dvojice kulometů Maxim (ráže 8 mm) ukrytá ve dvojici otočných věží s 360° pokrytím v přední části. Na zádi se nalézal 37 milimetrový automatický kanon "QF 1 pounder", kterému se pro jeho charakteristický zvuk přezdívalo "Poom Poom".
Zhruba 8.5 metru dlouhý, 2.4 metru vysoký a 3 tuny vážící stroj s čtyřčlennou posádkou byl na obou stranách vybaven jakýmsi "beranidlem" k prorážení davů a na spodní straně měl být nabroušený kovový pás, který by při jízdě davem způsoboval vyšší škody. A kdyby to nestačilo, mohl být pás ještě pod proudem.
Naštěstí pro Búry, se kterými Británie na přelomu 19. a 20. století válčila na jihu Afriky, byl první prototyp prezentován až v roce 1902 na "Salon de l'Automobile et du cycle" v Bruselu a obrněný automobil do skutečných bojů nasazen nebyl. Tou dobou už se ale vyvíjely podobné stroje i v jiných evropských zemích a své schopnosti naplno předvedly během první světové války, kde je později doplnily i tanky.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?