Bruce Ashmore, Alan Mertens, Tim Wardrop. Že vám ty jména nic neříkají? Vždyť to jsou vítězové Indianapolis 500. Dobrá, přesněji řečeno, monoposty, které navrhli, projely cílem slavného závodu jako první. Nyní se trojce designérů spojila a připravuje návrh pátého monopostu pro IndyCar.
BAT projekt, pojmenovaný podle autorů, má zamotat hlavu vedení série, která musí pro rok 2012 vybrat monopost již z pěti návrhů. BAT projekt by měl spatřit světlo světa příští týden.
Pátý monopost vzniká pouhých 30 mil od oválu Indianapolis Motor Speedway. Při navrhování je kladen důraz na bezpečnost, s Ashmorem, Mertensem a Wardropem spolupracují i chirurg Terry Trammell a z IndyCar ředitel v oblasti bezpečnosti monopostů Jeff Horton a technický ředitel Les Mactaggart.
Cílem BAT projektu je kombinace vysoké bezpečnosti jezdců a agresivního stylu jízdy. Detaily mají být teprve zveřejněny, nicméně BAT projekt pokračuje v duchu svých předchůdců, chce zlepšit jízdu monopostů těsně za sebou.
Kola by měla být chráněna podobným způsobem jako u projektu Delta Wing, ovšem klasický vzhled monopostů má být zachován. Největší aerodynamický přítlak bude generován z karosérie, nikoliv z předních a zadních přítlačných křídel.
Zcela nečekaně tu máme další monopost, nyní nezbývá nic jiného, než čekat na první obrázky.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.
Segment ostrých hatchbacků neboli „hot-hatchů“ mám velice rád. Jedná se o dostupné vozy s levným servisem, které řidiče baví při každé jízdě a zároveň se s nimi dá jezdit i každý den po městě. V posledních letech jsou bohužel téměř vyhynulým druhem – mluvím například o hravé Fiestě ST, precizním Hyundai I20 N, ale i o Renaultu Clio RS, Peugeotu 208 GTI či VW Polo GTI. Je nová Škoda Fabia 130 autem, které zaujalo místo po těchto legendách?