Čtvrtý muž v konečném pořadí letošního šampionátu IRL Scott Dixon se dohodnul na další spolupráci s týmem Chipa Ganassiho a podepsal smlouvu na následující tři roky.
Ovšem Dixon neponechal nic náhodě a do smlouvy začlenil i klauzuli týkající se přestupu do formule 1. Pro Novozélanďana stojí na vrcholu pyramidy motoristického sportu právě formule 1 a tak by se nechtěl vzdát šance usednout do závodního monopostu této discipliny.
Klauzule obsahuje podmínku o přestupu za předpokladu, že by o Dixona projevil zájem nějaký tým z F1. „Celý plán je o tom, že pokud se naskytne jiná varianta (formule 1), můžeme se navzájem rozejít (s týmem Ganassi),“ řekl Dixon pro Novozélandské noviny.
Zároveň však podotýká skutečnost, že by nebylo jednoduché opustit pozici předního jezdce v IRL a odejít. Scott Dixon debutoval v sérii v roce 2003 a kromě nováčka roku si odnesl i titul šampióna.
„Pokud nejste v nejlepších dvou nebo třech týmech, trápíte se. Je těžké se prosadit,“ hodnotí situaci v F1 Dixon. „A je tam hodně politiky. Spousta mladých chlapců má za sebou podporu týmů.“
Zda se Scott Dixon někdy objeví v F1 je asi velmi nepravděpodobné. Vedení týmů přehlíží úspěchy jezdců za Atlantikem, příkladem může být trojnásobný šampión Champ Car Sebastien Bourdais, který už definitivně ztratil naději na kokpit v F1.
Foto: Ron McQueeney/IRL
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.