Trh s novými automobily zažívá v posledních letech velký boom s názvem "Operativní leasing." A vlastně se ani není čemu divit, vždyť kdo by nechtěl jezdit v novém automobilu s minimálními náklady na provoz? Ovšem jako v každém případě, i tahle mince má dvě strany.
Hned na začátku je potřeba říci, že neexistuje univerzální odpověď na otázku, zda je operativní leasing dobrý nebo špatný. Jednak záleží na vašich potřebách a také na jisté míry i na vašich schopnostech či štěstí. O tom ale až později, na začátek by bylo dobré si shrnout, co to vlastně operativní leasing je.
Operativní leasing se dá popsat jako dlouhodobý pronájem vozu, na jehož konci vůz opět vrátíte, případně se rozhodnete pro jeho odkup za zůstatkovou částku. Nájemné je fixní, většinou nižší než měsíční splátky v případě úvěru, a zahrnuje i pojištění a servis. Zákazník je tak de facto zbaven většiny přidružených nákladů spojených s provozem vozu a kromě "nájemného" platí už jen provozní hmoty. Tedy v závislosti na smlouvě.
Podobně jako v téměř všech sektorech obchodu, i v případě operativního leasing máte na výběr z mnoha společností a různých smluv. V závislosti na ceně se pak mění jak poskytovaný servis, tak případná váš spoluúčasti na pojištění, které je jinak zajištěno v nájmu vozu.
Dalším bonusem je vcelku bohatý výběr vozů, na "operák" už si dnes můžete vzít téměř jakýkoliv typ vozu, od městského hatchbacku, přes elektromobil až po prémiové značky. Po operativním leasingu navíc mohou sáhnout soukromníci, malí podnikatelé i velké společnosti.
Že to zní příliš lákavě? Operativní leasing má bezpochyby své výhody a některým lidem dokonale sedne, nicméně i zde je potřeba počítat s jistými omezeními. Zaprvé je potřeba počítat s tím, že automobil není váš a jakékoliv poškození vás může vyjít při vrácení draho.
Totéž platí i pro nájezd kilometrů a namáhání vozu. Smlouva totiž počítá s maximálním ročním nájezdem a standardním použitím. Za každý kilometr navíc či příliš namáhaný vůz (například pokud protáhnete pronajaté SUV skutečně náročným terénem) opět si připlatíte.
Při sjednávání nájmu je navíc potřeba hlídat si pečlivě dokumenty, jak už jsme výše zmiňovali, na trhu je celá řada společností a nabídek, které se diametrálně liší. Některé společnosti tak nehradí kompletní servis, jiné nastavují vyšší spoluúčast při pojištění a některé třeba nehradí pojištění dálniční známky.
Skutečné náklady operativního leasingu se však mohou projevit až po jeho skončení. Zde dostanete na výběr buď odkup automobilu za zůstatkovou cenu (kterou většina společností spočítá podle stavu vozidla), případně vůz vrátíte a začne velká prohlídka.
Během té se technici velice důkladně zaměří na opotřebení vozu, stav karoserie, laku, interiéru, atd. Pokud vám tedy dítě zaneřádí čalounění zadních sedadel a neopatrný cizinec vám poškrábe lak na parkovišti před supermarketem, čehož si někdy zkrátka nemusíte všimnout, můžete se připravit, že vám to společnost vyúčtuje.
Pokud ale vynecháme katastrofické scénáře, pak si můžete užívat nový automobil po smluvenou dobu za výrazně nižší částku, než na kolik by vás vyšel úvěr. Stále však nesete riziko, že si "na konci připlatíte" a co je možná pro některé petrolheady nejhorší: auto nebude "vaše" a kdykoliv si s ním budete chtít užít trochu té nerozumné zábavy, stále budete muset myslet na to, že se to může projevit na účtu.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).