Kauza Dieselgate otevřela celou řadu otázek, mezi nimiž je i reálná spotřeba paliva. Postupem čase se totiž ukazuje, jak velká propast je mezi údaji udávanými výrobci a reálnou spotřebou. Konkrétně mezinárodní výzkumný institut Icct Europe (Mezinárodní rada pro čistou dopravu) zveřejnila další analýzu, z níž jednoznačně vyplývá, že reálná spotřeba paliva osobních automobilů byla v průměru v roce 2016 o 42 % vyšší, než jsou ty oficiálně udávané automobilkami. Přitom před 10 lety byl rozdíl jen o 15 % vyšší.
Kde hledat příčiny? Nemusíme hned hovořit o falšování výsledků, ale spíše o využívání a místy i zneužívání mezer v předpisech a metodice, podle nichž se stanoví oficiálně udávaná spotřeba. V tomto směru se situace nezměnila, automobilky nadále používají při testech jiné pneumatiky, než jaké jsou následně montovány na běžně prodejné modely. Auta před testy předehřívají, odpojují alternátor, mění akumulátory, vypínají klimatizaci a další spotřebiče, omezují maximální rychlost při zkoušce na 120 km/h a podobně. Vše s jediným cílem – aby výsledné číslo kombinované a průměrné spotřeby bylo co nejnižší. Což jim „přidává body“ před kupujícími a také pomáhá automobilkám snadněji plnit ekologické normy, které by jinak ve skutečnosti nesplnily.
Jak si můžeme sami zkontrolovat, jaká je spotřeba našeho automobilu? Samozřejmě, že musíme brát v potaz fakt, že máme každý osobní styl jízdy, rozdílná je také hustota provozu, v němž se pohybujeme, odlišnosti přináší počasí, pneumatiky a stav vozu… To všechno hraje svoji roli. Nicméně je na místě vědět, kolik reálně spotřebovává vaše auto paliva, abyste měli zvláště před dovolenkovou cestou správný odhad, kolik peněz potřebujete na cestu a podobně. Pro osobní test musíte nejprve naplnit palivovou nádrž po hrdlo a poté ujedete přesně změřenou trasu, například za pomoci GPS, rovných 100 / 200 kilometrů. A znovu načerpáte stejným způsobem palivo. Rozdíl vám řekne, kolik paliva jste spotřebovali na ujetí dané vzdálenosti.
Co když zjistíte, že vaše nové auto opravdu „baští“ až příliš? Můžete ho vrátit, tedy odstoupit od koupě? Ano, ale není to snadné. Fakt o zásadně rozdílné spotřebě musí být potvrzen znaleckým posudkem. V Německu je soudy akceptují v takovém případě, když se potvrdí, že spotřeba je podle znaleckého posudku nejméně o deset procent vyšší, než ta, kterou při koupi vozu deklaroval prodejce. Pak můžete získat peníze zpět. Dodejme ale, že v Čechách na něco takového nejsme zvyklí. Nicméně i v ČR se odehrál již podobný případ, kdy kupující svůj nový vůz reklamoval právě pro fakt, že jeho reálná spotřeba neodpovídá té udávané výrobcem.
A jak obvykle testují vozy odborníci? ÚAMK v tomto ohledu považuje za nejvhodnější přístup sesterského německého automotoklubu ADAC a dalších. Zvolena je jednotná, například 155 kilometrů dlouhá trasa, z níž 61 kilometrů je na běžných silnicích mimo města, 40 km ve městě a 54 kilometrů na dálnici. Přičemž se jezdí normální rychlostí, v souladu s maximální povolenou rychlostí, ale také 20 kilometrů na plný výkon. Výsledky takového testu jsou i ty, které přinesl nedávno časopis AutoBild, podle nichž sestavil databázi 50 vozů, podle toho jak se reálná spotřeba liší od té udávané. Jestliže test ICC Europe přesně stanovil průměrnou odchylku 42 %, pak z tohoto testu rovněž vyplývá, že odchylka 30 až 40 procent je spíše pravidlem než výjimkou.
5 nejúspornějších malých aut - kategorie A (velikost Citigo)5. Citroën C1 VTi 68 Feel • udávaná: 4,1 l; v testu: 4,9 l.4. VW Up BlueMotion• udávaná 4,2 l, v testu: 4,8 l.3. Peugeot 108 VTI• udávaná: 3,8 l, v testu: 4,6 l.3. Fiat 500C 1.3 Multijet 16V• udávaná: 3,9 l, v testu: 4,6 l.2. Seat Mii 1.0 Ecomotive Style• udávaná: 4,1 l, v testu: 4,5 l.1. Škoda Citigo 1.0 MPI Greentec Active• udávaná: 4,1 l, v testu: 4,4 l.
5 nejúspornějších aut – kategorie B (velikost Fabia)5. Dacia Sandero dCi 90 S&S Laureate• udávaná: 3,5 l, v testu: 5,2 l.5. VW Polo 1.2 TSI Blue Motion DSG• udávaná: 4,7 l, v testu: 5,2 l.5. Peugeot 208 82 VTI Active• udávaná: 4,5 l, v testu: 5,2 l.4. Toyota Yaris Hybrid 1.5 VVT-i• udávaná: 3,3 l, v testu: 4,9 l.3. Mitsubishi Space Star 1.0•udávaná: 4,2 l, v testu: 4,7 l.2. Ford Fiesta 1.6 TDCi Titanium• udávaná: 3,6 l, v testu: 4,6 l.1. Renault Clio Grandtour Energy dCi 90 Start & Stop• udávaná: 3,6 l, v testu: 4,3 l.
5 nejúspornějších aut – kategorie C (velikost Octavia)5. Opel Astra 1.6 BiTurbo CDTI Start/Stop• udávaná: 4,2 l, v testu: 4,9 l.5. Honda Civic 1.6 i-DTEC • udávaná: 3,7 l, v testu: 4,9 l.5. Hyundai i30cw 1.6 CRDi Trend • udávaná: 4,3 l, v testu: 4,9 l.5. VW Golf 1.6 TDI BlueMotion Trendline• udávaná: 3,2 l, v testu: 4,9 l.4. Opel Astra 1.6 CDTI Start/Stop Innovation• udávaná: 3,7 l, v testu: 4,8 l.4. Nissan Pulsar 1.5 dCi Tekna• udávaná: 3,6 l, v testu: 4,8 l.3. Toyota Prius Comfort • udávaná: 3,3 l; v testu: 4,7 l.3. Volvo V40 D3 Momentum • udávaná: 3,8 l, v testu: 4,7 l.2. Citroën C4 Cactus BlueHDi 100 Stop&Start Shine Edition • udávaná: 3,4 l, v testu: 4,6 l.2. Mercedes A 180 CDI BlueEfficiency Edition Style • udávaná: 3,6 l, v testu: 4,6 l.1. Toyota Prius Plug-in Hybrid Life • udávaná: 2,1 l, v testu: 3,7 l.
5 nejúspornějších aut – kategorie D (velikost Superb)5. BMW 320d Aut. • udávaná: 4,0 l, v testu: 5,3 l.4. Mercedes C 220 (BlueTEC) d 7G-TRONIC Avantgarde • udávaná: 4,0 l, v testu: 5,2 l.3. VW Passat 2.0 TDI BlueMotion Technology Comfortline • udávaná: 4,1 l, v testu: 5,1 l.2. BMW 316d Sport Line • udávaná: 4,5 l, v testu: 5,0 l.1. BMW 320d Efficient Dynamic Edition • udávaná: 4,1 l, v testu: 4,6 l.
10 nejhorších „žroutů“10. BMW X6 M • udávaná: 11,1 l, v testu: 13,1.9. Maserati Ghibli Automatik S Q4 • udávaná: 10,5 l, v testu: 13,5 l.8. Porsche Cayenne Turbo Tiptronic S • udávaná: 11,5 l, v testu: 13,7 l.7. Porsche 911 GT3 RS • udávaná: 12,7 l, v testu: 14,4 l.6. Mercedes-AMG GT S V8 • udávaná: 9,4 l, v testu: 14,5 l.5. BMW X5 M • udávaná: 11,1 l, v testu: 15,0 l.4. Porsche Cayenne Turbo S Tiptronic S • udávaná: 11,5 l, v testu: 15,5 l.3. Dodge Challenger SRT 392 • udávaná: 12,7 l, v testu: 15,5 l.2. Dodge Charger SRT Hellcat • udávaná: x l, v testu: 15,7 l.1. Bentley Mulsanne Speed • udávaná: 14,6 l, v testu: 16,8 l.
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.