BMW M3 vždy patřilo k tomu nejlepšímu, co jste si mohli mezi silničními sportovními vozy pořídit. Generace e46 je navíc stále obdivována pro své skvělé motory, perfektní ovladatelnost a nestárnoucí design. To všechno navíc korunuje limitovaná edice CSL, po které někdy v životě zatoužil snad každý správný petrolhead.
BMW řady 3 generace e46 snad ani není třeba blíže představovat. Vůz, který vyjel na silnice ještě před začátkem tohoto tisíciletí, si rychle získal oblibu díky líbivému designu, pestré výbavě, zdařilým motorům a skvělému ovládání. Vrcholem nabídky byly modely s označením M3, které všechny předem zmíněné vlastnosti dotáhli k dokonalosti.
Někomu se však M3 stále nezdálo dostatečně extrémním vozem, což vedlo ke vzniku limitované edice pouhých 1,358 vozů BMW M3 CSL. Ona zkratka "CSL" ve skutečnosti znamenala "Coupe Sport Lightweight" a v ničem nelhala. Šlo o kupé, bylo sportovní a oproti klasické M3 shodilo 110 kilogramů. Toho bylo docíleno odstraněním přebytečné elektroniky, odstraněním zvukové instalace a výměnou některých dílů za karbonové.
Pod kapotou CSL se nacházel řadový šestiválec o objemu 3.2 litru s výkonem 265 kW (360 k) a točivým momentem 370 Nm. Všechna tato síla byla předávána na zadní kola výhradně pomocí sekvenční převodovky, která však bývala v době svého vzniku často kritizována.
Model, na který se právě díváme, je navíc výjimečný další věcí. Jedná se totiž o jeden z pouze 535 vyrobených kusů s pravostranným řízením. Jeho majitel s ním za posledních 14 letz urazil cca 140,000 kilometrů, přesto vůz vypadá skvěle a udržovaně. Na tom má podíl i nedávná investice přesahující částku 400,000 Kč, během které dostal vůz nové díly podvozku, novou spojku, nové brzdy a kompletní antikorozní ochranu.
Vůz byl ale nedávno umístěn na inzertní server Classic Driver, kde za něj jeho majitel požaduje 44,995 liber, což je v přepočtu asi 1,3 milionu korun. Ačkoliv se nejedná o nikterak nízkou cenu, pokud se podíváte na české i zahraniční bazary, rychle zjistíte, že u vozu CSL se jedná o směšnou částku. A ačkoliv má vůz poměrně vysoký nájezd, dává k němu majitel i kompletní servisní historii, takže se nemusíte bát žádných nečekaných výdajů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.