„Příčinou byl jednoznačně růst cen ropy na světových trzích, který se s tradičním zpožděním projevil i u našich čerpacích stanic. Růst cen zůstal lehce za naším očekáváním, když mírně poklesly distribuční marže,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Minulý týden byl podle něj na trzích s ropou pro české motoristy opět nepříznivý. „Cena černého zlata pokračovala v růstu a v průběhu týdne se ropa Brent vyšplhala těsně pod hranici 118 dolarů za barel. Pokračující růst cen ropy se odrazil i na cenách benzinu a nafty na burze v Rotterdamu, což bude v průběhu tohoto týdne tlačit vzhůru i ceny u našich čerpacích stanic,“ očekává analytik. „Pro motoristy je alespoň malou náplastí posilující koruna, která by měla zdražení tlumit. Růst cen by měl být menší než v minulém týdnu, nicméně i nadále lze očekávat zdražení v řádu desetihaléřů,“ dodal.
Meziměsíčně zdražil Natural 95 v průměru o 96 haléřů, nafta o 93 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,18 Kč (10,3 %), nafta o 4,16 Kč (14,3 %).
Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.
- Mediafax -