Už jste někdy slyšeli o akci Clean Air Day, tedy dni čistého ovzduší? V podstatě se jedná o akci britských ekologů, kteří se snaží upozornit na zhoršující se kvalitu vzduchu a přimět tak řidiče nechat své automobily doma. Tentokrát však vyrukovali s kalibrem, který možná přinutí k zamyšlení i ty nejzatvrzelejší z nás. Nikdo přeci nechce ubližovat dětem.
Nový výzkum, pod kterým je podepsána organizace NGO Global Action Plan, totiž odhaluje, že malé děti jsou kvůli své výšce vystaveny podstatně většímu množství škodlivých látek než dospělí. Pokud jde například dítě do školy podél rušné silnice, pak vdechuje až o 30 % škodlivin více, jak informoval web Independent.
Smutnou skutečností však je, že své dítě neochráníte před škodlivými látkami ani v momentě, kdy se ho rozhodnete odvézt. Dítě v automobilu se spalovacím motore je totiž vystaveno škodlivým látkám zhruba 2.5x více, než dítě, které jde do školy po klidné cestě, kolem které žádná rušná automobilová doprava není.
Jediným možným řešením tak má být podle ekologů odstavení automobilu minimálně pro tento svátek do garáže - a čekali jste snad od ekologů něco jiného? Pravdou však je, že měření bylo realizováno ve čtyřech metropolích s nejhorší kvalitou ovzduší, mezi které patří i Manchester, Glashow, Leeds a Londýn.
K výzkumu byly využívány speciální termální kamery, které dokázaly současně sledovat i vypouštěný CO2. Právě tyto kamery pak vedly k závěru, že děti kvůli své nízké výšce vdechují podstatně více škodlivých látek, včetně tzv. mikročástic z dieselových motorů.
Z dlouhodobého hlediska to pro děti může představovat celou řadu zdravotních problémů, včetně astmatu a pneumonie. Jejich léčka pak podle NHS vyjde ročně na miliony. Podle zahraničních medií je však nejhorší, že malé a nejvíc zasažené děti s tím nemohou nic dělat.
„Dětské plíce jsou zvláště zranitelné u školáků a předškoláků, neboť se stále vyvíjí," uvedl profesor profesor Jonathan Grigg z Queen Mary University. „Pokud chceme předcházet trvalému poškození dětských plic, musíme je chránit před znečištěným vzduchem. Můj výzkum jasně ukazuje, že vystavení malých dětí vzduchu znečištěnému například silniční dopravou může mít vážné a trvalé důsledky pro jejich plíce."
„Rodiče tomu mohou předcházet chození s dětmi do školy kolem méně vytížených ulic a využíváním veřejné dopravy. Kroky k omezení emisí toxických látek produkovaných silniční dopravou však bude muset přijmout i britská vláda," dodal profesor Grigg.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?