K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace

Jak jezdit bezpečně? Víme to

AutoRoad.cz, 16. listopadu 2017, 04:29 Google+

PR článek - Automobily jsou nezbytnou součástí našich životů. Používáme je v rodinách, používány jsou v práci, stejně jako se s nimi také podniká. Pokud i vy za volantem trávíte poměrně dost času, bude se vám hodit několik rad, jak jezdit bezpečně.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Únava za volantem je stejně nebezpečná jako řízení pod vlivem alkoholu

Únava za volantem je stejně nebezpečná jako řízení pod vlivem alkoholu | foto: youtube.com

Sdílejte článek

Kvalitní svícení je základ

V samotné vyhlášce najdete informaci o tom, že s vozem musíte být viděni, stejně jako musíte dobře vidět. Vliv na to má nejenom řádné osvětlení silničních komunikací, ale má na to vliv pochopitelně i to, jak svítíte vy sami. Je celkem jasné, že prioritou by měly být dokonale čisté světlomety. Vliv má ale i to, jaký máte automobil a jaké svícení používáte. Jaké jsou možnosti?

 • Klasická žárovka
 • Xenony
 • LED světla

U běžných automobilů je to hlavně první, v některých případech ještě druhá možnost. U těch luxusních se ale i u běžného svícení objevují nové technologie, spojené právě s tím, že jsou využívány LED světla, právě pro svou kvalitu.

Myslete na technický stav svého vozu

I ten rozhoduje o tom, zda bezpečně dojedete do cíle. Také můžeme začít vyhláškou, která dokonce říká, že před jízdou by měl každý řidič svůj vůz zkontrolovat v několika bodech. Praxe je však trochu jiná. A tak většina řidičů spoléhá na pravidelné prohlídky. Ty mohou být realizovány v autorizovaných, ale i neautorizovaných servisech. Dobré je při výběru toho správného hledět na reference, ale i na to, zda jde o oficiálně zaregistrovaného podnikatele. Jak klasicky, nebo i s ohledem na využívání státních zakázek, kdy každý partner veřejného sektoru musí plnit několik dalších povinností. Prověřit tedy toho, kam auto dáváte, je první krok při cestě za kvalitní službou.

Naučte se správně řídit

I vaše dovednosti jasně ovlivní to, zda bude vaše jízda bezpečná, nebo nikoliv. Kdo za volantem velmi dlouho neseděl, měl by raději absolvovat kondiční jízdy, nebo by měl vyrazit s někým zkušenějším. Zde bohužel musíme říci, že řidiči osobních aut žádnou povinnost nemají, což může být často riziko. Hlavně v porovnání s profesionály. Právě ten, kdo zabezpečuje vnitrostátní přepravu a chce řídit větší vůz, musí splnit řadu podmínek. U osobních stačí řidičský průkaz. A kdo projde autoškolu, už se u něho na nic jiného nehledí. I když zkušeností a dovedností může mít opravdu málo.

Pozor na umístění nákladu ve voze

Málokdy jezdíte sami, bez jakýchkoliv zavazadel. S tím jasně souvisí další důležitá věc, která k vaší bezpečné jízdě výrazně přispívá. O co konkrétně se jedná? Jde o nutnost správně umístit náklad nebo zavazadla, které přepravujete. I pokud jde o běžnou tašku nebo batoh, je třeba:

 • Eliminovat pohyb po vozidle
 • Zajistit ho v zavazadlovém prostoru
 • Umístit ho tak, aby vás neomezoval nejenom ve výhledu

Pokud také plánujete přepravovat něco těžšího, je třeba dodržet povolené hmotnosti. Jak to zjistit? Buď si vše spočítejte, nebo použijte váhy na vážení aut. To platí i v případě, kdy plánujete použít vlek. Jakmile máte naloženo více, pamatujte na to, že se výrazně mění vlastnosti celého vozu. Jak s ohledem na manévrovatelnou, tak třeba i s ohledem na délku brzdné dráhy.

Věnujte se výhradně jenom jízdě

Mnoho dopravních nehod se stává kvůli nepozornosti. Proto buďte stále ve střehu, sledujte dopravní situaci a nevěnujte se ničemu jinému. Hlavním problémem je dnes telefon. Lidé nejenom volají, nebo píší SMS. Mnoho lidí používá externí baterie pro mobily, které dokonce připojují během jízdy. I to je rizikem. Naštěstí řada moderních vozů už přichází s novinkami, jako jsou i systémy bezdrátového nabíjení. Pokud ho podporuje váš vůz, stačí telefon umístit nejčastěji do oblasti středového panelu a ten se začne nabíjet. Nejenom praktická věc, ale i věc, která dokáže zajistit bezpečí během cesty.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Jak jezdit bezpečně? Víme to

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Mohutně upravené Subaru BRZ s českými značkami se prohánělo ulicemi Monaka

Český "zabiják Ferrari"? Upravené Subaru BRZ ukrývá pod kapotou 580 koní

Policejní vozidlo Indiana State Police

Nejslavnější policejní kontrola? Tohle zastavení se stalo hitem internetu

Ford Mustang Mach 40!

Ford Mustang Mach 40: Raketa sedící za zády řidiče. Neuvěřitelné!

automobily Václava Havla

Co ukrývala garáž Václava Havla? Nádherné vozy mu pořádně komplikovaly život

Rupert Stadler, předseda představenstva automobilky Audi, skončil kvůli kauze Dieselgate ve vazbě

Další oběť kauzy Dieselgate? Němečtí policisté dnes ráno zadrželi šéfa Audi

BMW i3 & i8 v modré metalíze Protonic.

Český sraz elektrických BMW? Automobilka připravila pestrý program na Masarykově okruhu

reklama
reklama

Doporučujeme

Toyota Mirai

Mohou auta za globální oteplování? Studie ukázala, čím bychom měli jezdit v…

Čtěte dále

Nejčtenější články

 1. Úchvatný off-road Škoda 973? Babeta chtěla do světa, ale z Moskvy přišlo ne

 2. Čelní srážka s kamionem? Volvo opět ukázalo, jak neuvěřitelně bezpečná auta umí postavit

 3. Nejlevnější nová auta na českém trhu? Tohle pořídíte do 250 tisíc

 4. Jak se stát celosvětovou celebritou za pár hodin? Tahle slečna našla unikátní způsob

 5. Japonská kopie legendárního Humvee? Mega Cruiser je dodnes největším SUV Toyoty

 6. Škoda VOS? Obrněný speciál komunistických papalášů jezdil po kolejích rychleji než na silnici

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud