Nadejcháš - neřídíš! Auto-lock systém by mohl zachránit až 5000 životů ročně

Alkohol | foto: pixabay.com

Více než 5000 osob ročně - právě tolik obyvatel EU je usmrceno v důsledku vlivu alkoholu. V této souvislosti členské státy požádaly o zavedení "rehabilitačního programu" pro viníky, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Vše by měla vyřešit instalace tzv. alkohol-lock systému. O co se vlastně jedná a jak takový systém funguje?

Jednoduše - řidič, který usedne za volant svého vozu, opatřeného tímto systémem, musí podstoupit zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu. Pokud bude výsledek nulový, systém mu umožní nastartovat vozidlo a zahájit jízdu, v opačném případě systém deaktivuje elektroniku vozu a neumožní takovému řidiči řídit pod vlivem alkoholu. Zdá se vám to jako sci-fi? Ale kdeže, tento systém je již implementován ve Francii, kde úspěšně funguje. Zatím se ale týká pouze řidičů všech autobusů pro meziměstskou a dálkovou přepravu osob.

Francie tvrdí, že další vlnou implementace zajistí zabezpečení tohoto systému ve vozidlech těch osob, které opakovaně řídily pod vlivem alkoholu. Riziko opakovaného prohřešku je u nich nejvyšší, a proto pokud budou chtít i nadále řídit, budou si muset (samozřejmě na své náklady) opatřit vůz tímto systémem. Stejné pravidlo zavedly již loni v Rakousku, kde výměnou za toto opatření nabízejí zkrácení zákazu řízení. 

Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC) dále navrhuje, aby Evropská komise schválila standardizaci pro všechny nové automobily, která usnadní instalaci systému alkohol-lock. Jejich záměrem tedy je, aby byla vozidla na tuto montáž připravena stejně, jako na prvky příplatkové výbavy. Dodatečná instalace u jednotlivých hříšníků by pak byla jednodušší i levnější. 

Antonio Avenoso, výkonný ředitel společnosti ETSC, uvedl: "Vysoká úroveň vymáhání práva je rozhodující pro řešení problému řízení pod vlivem alkoholu. Je také zásadní, aby profesionálním řidičům nebylo umožněno nastartovat/řídit vozidlo pod vlivem alkoholu. Mnoho vozových parků v Evropě již používá blokovací zařízení, je na čase, aby se tyto staly standardní součástí vozidel."

Nepříjemnou a alarmující zprávou je, že Česká republika patří spolu s Litvou k evropským „rekordmanům“ v oblasti konzumace alkoholických nápojů. V roce 2015 bylo v průměru v obou zemích zkonzumováno u osob starších 15 let přes 14 litrů alkoholu!

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy